Liczy się nie to, co zastaliśmy, ale to, co po sobie zostawimy – grzmią ekolodzy. Na kanwie tych haseł wymyślają produkty codziennego użytku, które chroniłyby środowisko, w którym żyjemy. Wśród jednych z takich produktów jest kubeczek menstruacyjny. Ma on za zadanie zapewnić kobiecie komfort podczas cyklu menstruacyjnego.

Życie kobiety miesiączką się toczy

Matka Natura tak stworzyła kobietę, aby mogła rodzić dzieci. Jednak  jak wszystko na świecie, tak również rodzenie dzieci, posiada swoje prawidłowości. W tym przypadku taką prawidłowość stanowi cykl menstruacyjny. To właśnie on zapewnia kobiecie cyklicznie co jakiś czas dni płodne przeplatające się naprzemiennie z dnami niepłodnymi.

Cykl menstruacyjny

Każda zdrowa kobieta między okresem pokwitania a przekwitania, czyli między mniej więcej dziesiątym a pięćdziesiątym rokiem życia, przeżywa cykl menstruacyjny. Trwa on średnio dwadzieścia osiem lub dwadzieścia dziewięć dni, po czym się powtarza. Cykl menstruacyjny składa się z czterech faz: menstruacji, fazy folikularnej, owulacji i fazy lutealnej.

Faza menstruacji

Pierwsza faza cyklu menstruacyjnego to faza menstruacji. Książkowy okres trwania tej fazy to 1, 2, 3 i 4 dzień cyklu. Objawia się ona krwawieniem z pochwy wynikającym ze złuszczającego się nabłonka macicy. Menstruacja to okres niepłodny dla kobiety.

Faza folikularna

Druga faza cyklu menstruacyjnego to faza folikularna. Książkowy okres trwania tej fazy to 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 i 13 dzień cyklu. Objawia się ona dojrzewaniem pęcherzyków Graafa, aż w końcu jeden z nich wypuści dojrzałe jajeczko. Faza folikularna to okres niepłodny, nie licząc ostatnich dni przed owulacją, które mogą okazać się płodne.

Faza owulacyjna

Trzecia faza cyklu menstruacyjnego to faza owulacyjna. Książkowy okres trwania tej fazy to 14 dzień cyklu. Objawia się ona wypuszczeniem żeńskiej gamety, czyli komórki jajowej z jajnika do jajowodu – jeśli trafi na komórkę plemnikową utworzy się zygota a z czasem zarodek, jeśli nie to obumrze. Owulacja to okres płodny dla kobiety.

Faza lutealna

Czwarta faza cyklu menstruacyjnego to faza lutealna. Książkowy okres trwania tej fazy to 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 i 28 dzień cyklu. Objawia się ona przekształceniem pęcherzyków Graafa w gruczoł wydzielający hormony, a ściślej estrogeny i progesteron, pomagające między innymi przy zagnieżdżaniu się zarodka w macicy. Faza lutealna to okres niepłodny dla kobiety, nie licząc początkowych dni po owulacji, które mogą stanowić dni płodne.

Kubeczki menstruacyjne, czyli menstruacja ekologicznie

Jak już wyjaśniono powyżej, podczas menstruacji kobieta krwawi z pochwy. W tym czasie powinna jeszcze bardziej dbać o higienę intymną. Pomagają specjalne żele do mycia, ale ważne okazują się też produkty pochłaniające wydzielinę. Najbardziej popularne to oczywiście podpaski i tampony. Z tej racji, że używa się ich jednorazowo, uznaje się je za mało ekologiczne. Efektem tego narodziły się kubeczki menstruacyjne, których używa się wielorazowo. Kubeczek menstruacyjny wkłada się do pochwy, a gdy napełni się wydzieliną, wyjmuje się go, oczyszcza i wkłada ponownie.