Drganie powiek  zdarza się choć raz w życiu każdej osobie. Można się wówczas zastanawiać czy z naszym narządem wzroku coś się dzieje. Przeważnie nie, aczkolwiek warto odkryć o co chodzi.

Drganie powiek

Każdy narząd składa się zazwyczaj z mięśni lub kości, chrząstek, czy innych tkanek. Ucho to na przykład połączenie mięśni, kości i chrząstek. Oczy składają się między innymi z mięśni. Ponadto mięśnie otaczają oczy, budując na przykład powieki. Zdarza się, iż powieki lub okolice oczu drgają niezależnie od naszej woli. To pierwszy i najpopularniejszy objaw, że cierpimy na niedobór magnezu. W bardzo nielicznych przypadkach może się to jednak okazać objawem innego, poważniejszego schorzenia.

Magnez jako pierwiastek życia

Do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy pierwiastków i związków chemicznych w określonych ilościach. Część z nich wytwarza organizm, aby jednak występowały w całości, trzeba ich dostarczać także w suplementach diety lub najlepiej w pożywieniu. Spośród wszystkich substancji, za najważniejszy uchodzi magnez, który nazywa się niekiedy pierwiastkiem życia. Najnowsze badania udowadniają, iż potrzebujemy go do życia równie mocno co powietrza, wody i pożywienia.

Objawy niedoboru magnezu

Dobowe zapotrzebowanie na magnez wynosi 350 miligramów, ale u niektórych osób, głównie zmęczonych fizycznie lub psychicznie, a także narażonych na stres, może ono wynosić nawet 700 miligramów. W przypadku nadmiaru magnezu, czyli hipermagnezemii, pojawiają się osłabienie, niskie ciśnienie, zaburzenia oddychania oraz zatrzymanie krążenia. Mimo wszystko ciężko spowodować nadmiar magnezu, bo przy właściwie działających nerkach, zostaje on wydalony. O wiele łatwiej spowodować niedobór magnezu. W przypadku niedoboru magnezu, czyli  hipomagnezemii, pojawiają chroniczne zmęczenie, stany rozdrażnienia i sany lękowe prowadzące do nerwicy i depresji, drganie mięśni, bóle kości i stawów, anomalie bicia serca oraz zaburzenia działania nerwów i mózgu. Magnez wypłukują kawa, czarna herbata, czerwona herbata, napoje gazowane a zwłaszcza coca-cola, alkohol oraz silny stres. Najwięcej magnezu znajduje się w kakao, szpinaku, orzechach, pestkach oraz nasionach roślin strączkowych.

Dlaczego drgają powieki

Jak już wspominano powyżej, niekiedy mięśnie powiek lub mięśnie wokół oczu drgają. Dlaczego jednak drgają akurat mięśnie w tych miejscach. Otóż właśnie w tych miejscach występują najbardziej delikatne mięśnie. Nie oznacza to jednak, iż inne nie drgają, a jedynie po prostu tego nie czujemy. Tak więc drganie powiek uchodzi za pierwszy i podstawowy objaw niedoboru magnezu. Istnieją jednak też przypadki, choć mało prawdopodobnie, gdy drganie mięśni oznacza nerwicę, depresję, padaczkę, tężyczkę, chorobę Parkinsona, pląsawicę Huntingtona, zespół Tourette’a, zaburzenia gospodarki hormonalnej,  stwardnienie rozsiane oraz stwardnienie zanikowe boczne. Warto więc najpierw uzupełnić magnez zażywając najlepiej wchłaniane suplementy diety w sporych, ale dozwolonych dawkach, jak też moczyć się w solach magnezowych, a jeśli po długim czasie to nie pomoże, należy udać się na specjalistyczne badania.

Poszukujesz okularów lub soczewek? Sprawdź: http://soczewki24.pl.