O zaletach płynących z jedzenia owoców i warzyw mówi się już od jakiegoś czasu, nikt z nas nie kwestionuje więc tego, że warto je jeść. Już od jakiegoś czasu zwraca się jednak uwagę na to, że choć jesteśmy świadomi korzyści płynących z ich spożywania, rzadko jemy ich tyle, ile powinniśmy.

Owszem, lubimy zajadać się owocami sezonowymi i z reguły nie zapominamy o tym, aby nasz obiad został wzbogacony o surówkę warzywną, w przeważającej ilości przypadków okazuje się jednak, że na tym kończy się nasza przygoda z owocami i warzywami. Warto w związku z tym zwrócić uwagę na to, że taka postawa nie przypada do gustu dietetykom. Ci ostatni zalecają jedzenie przynajmniej pięciu porcji warzyw i owoców dziennie, okazuje się przy tym, że mają mocne argumenty przemawiające za takim pomysłem na odżywianie.

Tym, co przemawia za jedzeniem owoców i warzyw aż pięć razy dziennie jest przede wszystkim ich skład, tak w jednym, jak i w drugim przypadku mówimy bowiem o prawdziwej bombie witaminowej. Zarówno owoce, jak i warzywa dostarczają w związku z tym składników, których organizm nie potrafi ani samodzielnie wytwarzać, ani magazynować. To właśnie dzięki nim stajemy się bardziej odporni, w mniejszym stopniu narażeni na infekcje, a do tego możemy pochwalić się pięknymi włosami, paznokciami i cerą, trudno zatem nie zgodzić się z tym, że jedząc owoce i warzywa pomagamy naszemu organizmowi.

Opowiadający się za zmianami w naszym sposobie odżywiania się dietetycy uważają, że najbardziej korzystne jest jedzenie w ciągu dnia trzech porcji warzyw i dwóch porcji owoców, zgadzają się bowiem z tym, że dość duża kaloryczność bogatych w cukier owoców może być problemem dla wielu osób. Przypominają jednak, że o naszym przyszłym zdrowiu i atrakcyjnym wyglądzie zadecyduje przede wszystkim systematyczność. Jednorazowe zjedzenie kilograma truskawek jest oczywiście lepsze niż unikanie warzyw i owoców, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że nasz organizm nie posiada zdolności magazynowania większości witamin.

O jego zadawalającej kondycji możemy mówić przede wszystkim wówczas, gdy troszczymy się o regularne dostarczanie mu składników umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie, aby zaś było to możliwe, o jedzeniu owoców i warzyw powinniśmy pamiętać każdego dnia. Zmiany w jadłospisie powinny zresztą obejmować wszystkich członków naszej rodziny, każdy zasługuje bowiem na zdrowie.