Ostatnio bardzo dużą popularność zyskują diety eliminacyjne. Polegają one na wyeliminowaniu określonych składników z codziennego żywienia, celem ograniczenia liczby spożywanych kalorii i przyspieszeniu spalania tłuszczu. Poszczególne diety eliminacyjne mają również inne efekty, charakterystyczne dla stosowania określonego pokarmu przed odpowiedni czas. Należy do nich zwłaszcza dieta ketogeniczna wraz ze swoim zaawansowanym stadium ketozy.

Po przeczytaniu tego artykułu otrzymasz dużą dawkę wiedzy na temat tego sposobu żywienia. Pamiętaj jednak, że wiedza tutaj przedstawiona to informacje podstawowe dlatego, jeśli zdecydujesz się na zastosowanie jej, skonsultuj tę decyzję z lekarzem rodzinnym bądź dietetykiem, zwłaszcza jeśli borykasz się z jakąś chorobą.

Podstawowe zasady diety ketogenicznej

Duża ilość tłuszczów a mało węglowodanów – tak w skrócie możemy określić jej zasady. Brzmi to dość enigmatycznie, zwłaszcza że utarło się mówić, że wysokotłuszczowe potrawy tuczą. Pamiętajmy więc, że nie tyje się ze względu na obecność tłuszczów w diecie, ale wtedy, gdy spożywamy więcej kalorii, niż tracimy. Bilans kaloryczny w diecie ketogenicznej musi być więc utrzymany. Dzieje się to za pomocą rezygnacji z węglowodanów.

Na wstępie musimy napisać coś, co nie do końca może się niektórym spodobać. Mianowicie dieta ketogeniczna jest bardzo trudna do zorganizowania, gdy jest się wegetarianinem i nie możliwa, gdy je się wegańsko. Wynika to z tego, że produkty odzwierzęce są tłustsze, ale zawierają mniej węglowodanów, natomiast warzywa i owoce to głównie węgle.

Jakie produkty jeść na keto?

Jak już wspominaliśmy, ta dieta będzie się opierała na produktach odzwierzęcych. Boczek, tłusta kiełbasa, sery, jajka to podstawa. Wszelkie oleje, oliwy i masła będą również miały swoje miejsce na talerzu osoby stosującej dietę ketogeniczną. Znajdą się również i warzywa, zwłaszcza awokado czy wszelkie orzechy i nasiona. Nerkowce, chia, pestki dyni, siemię lniane – to produkty, których nie może zabraknąć. Ważne, aby nie zapomnieć o tłustych rybach.

Produkty, których powinno się unikać podczas keto to przede wszystkim wszelkie pieczywo. Zapomnij o bułkach, a nawet waflach ryżowych. Większość ciastek i ciasteczek również będzie na czarnej liście. Pocieszę Cię, jeśli powiem, że dla wszystkich fanów słodyczy, powstało szereg przepisów na słodkości możliwe do spożywania na diecie keto.

Efekty diety ketogenicznej: ketoza

Całość ograniczeń wynika z potrzeby przejścia w stan tzw. ketozy. Jest to taka sytuacja, kiedy organizm dużo efektywniej spala tłuszcz zalegający w naszym organizmie, niż przy tradycyjnej diecie. Dzieje się to przy niezmienionym bilansie kalorycznym i porównywalnym wysiłku fizycznym. Ketoza ma również inne efekty. Osoby długo pozostające na tej diecie wskazują na większą wydolność organizmu i mniejsze zmęczenie.

Taki sposób żywienia poleca się głównie osobom wykonującym pracę umysłową, która wymaga równomiernego zaangażowania energicznego przez dłuższy czas. Natomiast dieta ta nie jest odpowiednia dla pracowników fizycznych, którzy pracują krócej, lecz przy znacznym obciążeniu organizmu.