dieta dukana

Dieta Dukana jest jedna z popularniejszych diet odchudzających. Stworzył ją lekarz Pierre Dukan, początkowo dieta ta była bardzo popularna we Francji.

Dieta Dukana opiera się głównie na tym, ze nie potrzeba poświęcać wiele godzin na trenowaniu siły woli oraz wprowadza rygorystyczny jadłospis, który polega w wielu wypadkach na głodzeniu się.  Sekretem diety dukana jest zmiana nawyków żywieniowych dzięki czemu poprzez resztę życia możemy ją stosować nie zdając sobie z tego sprawy.

Dieta Dukana dzieli się na cztery fazy.  Poniżej opiszemy każdą z osobna, warto jednak wiedzieć ze jeżeli uda nam się przejść poprzez pierwszą fazę (najcięższą)  to reszta faz nie będzie wielkim problemem.

Polecane potrawy podczas diety

Podczas stosowania diety Dukana polecamy serdecznie jeść dużo chudego mięsa, ryb i owoców morza oraz duże ilości sera żółtego. Dobrze jest również jeść produkty mleczne zawierające niską zawartość tłuszczu a także inne potrawy, które zawierają proteiny i białka.

Faza pierwsza

Tak jak wspominaliśmy wcześniej jest to najcięższa faza całej diety i trwa ona do dziesięciu dni. W tej fazie jednak osiągamy najszybsze efekty dzięki czemu nasza motywacja do dalszych działań znacznie rośnie. Faza ta charakteryzuje się największym rygorem, w tej fazie spożywamy posiłki z ośmiu grup. Należy spożywać jedynie produkty zawierające białko.

Faza druga

Druga faza wprowadza nieco więcej swobody i różnorodności w spożywaniu potraw. Nazwana przez bardzo wiele osób faza naprzemienna ponieważ w tej fazie stosujemy na przemian proteiny i proteiny z warzywami. Fazę tą stosujemy aż do osiągnięcia wyznaczonej przez siebie wcześniej wagi.

Faza trzecia

Trzecią z faz jest faza utrwalania i trwa ona przez 10 dni na każdy utracony kilogram wagi. W czasie tej fazy musimy ściśle stosować się do zaleceń diety Dukana i w jeden dzień tygodnia jeść tylko same proteiny.

Faza czwarta

Ostatnią z faz jest kulminacja diety i trwa ona już do końca życia. Mamy już zestaw zaleceń i nawyków żywieniowych, które należy utrzymać do końca życia jeżeli chcemy utrzymać naszą wymarzoną wagę. Przez cały czas należy stosować proteinowy dzień, czyli jeść same produkty zawierające proteiny.