Idealna sylwetka to marzenie wielu ludzi. Biorąc pod uwagę ten fakt, łatwo wytłumaczyć tak dużą liczbę różnego rodzaju diet, ich popularność. Każda z nich przedstawia inne założenia, inne zasady, jednakże wszystkie łączy jeden cel – zrzucić zbędne kilogramy.

Oczywiście, trzeba powiedzieć, że jedne diety są mniej powszechne, inne bardziej. Jedne mniej wymagające, inne wręcz przeciwnie. Jedne są bardzo kosztowne, inne raczej niedrogie? Niektóre niemalże nieskuteczne, inne – nazywane dietami cud. Diety cud? Czy coś takiego w ogóle istnieje? Zapewne znajdą się osoby, które powiedzą: „Ależ oczywiście, tyle można o nich przeczytać”. Przeczytać – tylko i wyłącznie. Kiedy przejdziemy z teorii do praktyki okaże się bowiem, że cudów nie ma i nie było.

Wszystkie diety są oparte na pewnych ograniczeniach, które raczej niekorzystnie wpływają na nasz organizm. Jeśli przestaniemy jeść czerwone mięso, istnieje ryzyko, że będziemy mieli niedobór żelaza, a stąd najkrótsza droga do anemii. Jeśli będziemy spożywać prawie sam nabiał, okaże się, że nasz organizm nie jest zaopatrywany we wszystkie, potrzebne mu do prawidłowego funkcjonowania, składniki odżywcze. Częstokroć, niestety, okazuje się, że wiele osób „na diecie” kończy swoją żywieniową przygodę w szpitalu.

 Dlaczego? Niedobór pewnych składników, brak umiejętności zachowania proporcji, a także zbyt wierne trzymanie się zasad diety doprowadzają bardzo często do wycieńczenia organizmu, osłabienia, omdleń itd. Co więcej, później, po swego rodzaju destrukcji organizmu, trudno jest całkowicie wrócić do „normalności”. Co zrobić, by tego uniknąć? Przede wszystkim, należy z dystansem odnosić się do tzw. „diet – cud”. Jeśli będziemy ostrożniejsi i zaczniemy racjonalnie się odżywiać, nie będzie nam potrzebna żadna dieta tego typu. Co więcej, jeśli wprowadzimy do swojego życia trochę więcej ruchu, aktywności fizycznej, wtedy na pewno będzie nam łatwiej zrzucić zbędne kilogramy i ominąć pułapki, w które możemy wpaść podczas stosowania którejś z diet.

Pamiętaj, jedz zdrowo i rozsądnie. Nie ulegaj modom żywieniowym. Wybieraj to, co Twoim zdaniem jest zdrowe i co nie sprawi, że za kilka miesięcy będziesz zmuszony/zmuszona kupić ubrania w większym rozmiarze. Odżywiaj się z głową – to jedyny, skuteczny sposób na to, by pięknie wyglądać. Zapisz się do klubu fitness, chodź na siłownię, ćwicz w domu – cokolwiek, byleby dostarczyć organizmowi naturalnej możliwości do zrzucenia zbędnych kilogramów.