Skrót ABS inaczej rozwijany jest jako Abdominal Body System, to dieta, której głównym celem jest eliminacja tłuszczu z okolic brzucha oraz dostarczenie organizmowi białka do rozwoju mięśni. Jej autorem jest redaktor naczelny magazynu Men’s Health – David Zinczenko. Chciał on stworzyć dietę przyjazną dla użytkownika, która nie będzie polegała na odmawianiu sobie posiłków i spędzania wielu godzin z pustym brzuchem. ABS szybko podbiło Stany Zjednoczone i stało się jedną na najmodniejszych sposobów na zrzucenie zbędnej wagi. Jakie są jej najważniejsze zasady?

Nie tylko sama dieta

Przede wszystkim warto pamiętać, że aby dieta ABS była skuteczna, musi zostać połączona z wysiłkiem fizycznym. Dlatego najlepiej łączyć ją z treningiem kardio uprawianym przez 3 dni, co najmniej 30 minut. Regularne ćwiczenie pozwala szybciej spalać tłuszcz i poprawia przemianę materii. Co więcej, aby wyrzeźbić mięśnie brzucha warto również rozważyć trening siłowy, który nada im pożądany kształt. Wysoka ilość białka w diecie ABS sprzyja rozwojowi mięśni podczas tego typu treningu.

Przeczytaj więcej  o diecie ABS w polskim wydaniu Men’s Health.

Dieta ABS – jakie zasady?

Pierwszą i najważniejszą zasadą diety ABS jest spożywanie 6 posiłków dziennie. 3 z nich powinny być większymi, pełnowartościowymi daniami, a 3 kolejne przekąskami spożywanymi pomiędzy głównymi posiłkami. To założenie Zinczenko oparł na badaniach naukowców z uniwersytetu w Georgii. Według nich, dzienna nadwyżka lub deficyt kalorii powinny wahać się w granicach 300 do 500 kalorii. Wtedy organizm najefektywniej wykorzystuje zgromadzone zapasy energii i spala tkankę tłuszczową. Tyjemy z kolei, gdy nas bilans energetyczny zaczyna wahać się w większych wartościach. Dodatkowo rozbicie posiłków na większą liczbę zapewnia komfort psychiczny użytkownikowi diety, któremu nigdy nie burczy w brzuchu. Autor diety wskazuje, że stosowanie jadłospisów, które skupiają się tylko na ograniczeniu spożywanych kalorii i redukcji pochłanianego jedzenia, prowadzi do napadów głodu i objadania się. To z kolei prosta droga do jeszcze większego zaburzenia bilansu energetycznego i przybierania na wadze.

Łączna wartość spożywanego jedzenia nie powinna przekraczać 1900 kcal. Przekąski zaleca się jeść 2 godziny przed głównymi daniami. Każdy z posiłków powinien zawierać przynajmniej dwa produkty należące do określonych grup.

Co to są grupy produktów?

Zinczenko podzieli produkty używane do komponowania posiłków na 12 grup. Są to:

  • Pełnoziarniste pieczywo oraz płatki zbożowe
  • Orzechy i migdały
  • Rośliny strączkowe
  • Zielone warzywa
  • Maliny i owoce leśne
  • Produkty mleczne
  • Jaja
  • Płatki owsiane
  • Indyk
  • Masło orzechowe
  • Oliwę z oliwek
  • Białko w proszku

Dodatkowo raz w tygodniu możemy skorzystać z prawa do tak zwanego „cheat meal” czyli jednego posiłku, który jemy bez względu na zasady diety. Może być to tłuste mięso, słodycze czy nawet fast food.

Dla kogo?

Dieta ABS jest polecana przede wszystkim dla osób, które mogą połączyć ją z aktywnością fizyczną i nie będą miały problemów z przygotowywaniem 6 posiłków dziennie. Ze względu na dużą ilość białka powinny jej unikać osoby borykające się z chorobami nerek.