Dializa to metoda leczenia przewlekłych chorób nerek, które nie funkcjonują prawidłowo w organizmie człowieka. Występują dwie techniki przeprowadzania zabiegu, które są dobierane indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta. Zastanawiasz się pewnie, kiedy przeprowadza się dializę oraz kto jej potrzebuje. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

Dializa – na czym to polega?

Sposób leczenia nerkozastępczego polega na oczyszczeniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody. Lekarze stosują dializy u osób, których nerki nie są zdolne do samodzielnego funkcjonowania.

Rodzaje dializ

  • Jedna z odmian leczenia nerkozastępczego – hemodializa usuwa toksyny pozaustrojowo, czyli na zewnątrz organizmu. Wykonywana jest w szpitalu lub specjalnych ośrodkach medycznych, na przykład: https://davita.pl/znajdz-osrodek, ponieważ wymaga podłączenia pacjenta do maszyny filtrującej krew, tak zwanej sztucznej nerki. Działa to na zasadzie obiegu. Zanieczyszczona krew trafia do urządzenia oddzielającego szkodliwe związki chemiczne od cennych minerałów, następnie uwolniona od toksyn krew wraca z powrotem do pacjenta.
  • W medycynie znana też jest dializa otrzewnowa, która jest mniej uciążliwa dla chorych, ponieważ mogą oni wykonać zabieg samodzielnie w domu, po odpowiednim przeszkoleniu. Dializa odbywa się poprzez wprowadzenie do jamy otrzewnej płynu dializacyjnego, który wspiera proces filtracji i oczyszczania organizmu ze zbędnych produktów. Płyn wlewa się do cewnika umieszczonego wcześniej w jamie brzusznej.

Kiedy dializa jest potrzebna?

Dializa stosowana jest u osób z ostrą niewydolnością nerek oraz przy leczeniu nagłych zatruć, aby pozbyć się szybko i skutecznie trucizny z krwi.

Kto potrzebuje dializy?

Badania naukowe sugerują, że na dializy powinni być kierowani pacjenci, którzy nie osiągnęli jeszcze mocznicy, czyli zatrucia mocznikiem. Pozwoliłoby to uniknąć tej niebezpiecznej choroby i prowadzić terapię we wczesnych stadiach niewydolności nerek. Wczesne poddanie się dializoterapii skutkuje mniejszą śmiertelnością oraz liczbą kuracji, jaką trzeba odbyć. Zaburzenia poziomu kreatyniny i mocznika we krwi powinny być podstawą do wizyty u nefrologa, który określi czy pacjent kwalifikuje się do leczenia nerkozastępczego lub innej formy opieki medycznej. Dializy potrzebują również osoby, które mają objawy mocznicy, przewodnienia, niedożywienia lub powikłań metabolicznych. Nadciśnienie, którego nie można uregulować także może wskazywać zapotrzebowanie na terapię dializami. Należy mieć na uwadze, że większość pacjentów kwalifikuje się do dializy na podstawie szczegółowej oceny klinicznej. Kiedy zaobserwujesz u siebie nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem nerek, udaj się natychmiast do nefrologa. Lekarz dokładnie zbada twój stan, sprawdzi poziom nawodnienia i odżywienia, odniesie się do trybu życia, jaki prowadzisz oraz zmierzy ciśnienie. Dzięki temu będzie mógł podjąć decyzję o hospitalizacji.

Przeciwwskazania do wykonania dializy

Przeciwwskazania występują u niektórych pacjentów. Do dializy nie kwalifikują się osoby z nowotworem rozproszonym po różnych organach, cierpiący na zespół otępienny oraz choroby psychiczne, przez które nie będą w stanie przestrzegać zasad koniecznych do przeprowadzenia terapii.

Kiedy już wiesz na czym polega dializa i kto jej potrzebuje, obserwuj swój organizm i zadbaj o prowadzenie zdrowego trybu życia. Pamiętaj również o regularnych badaniach profilaktycznych moczu, dzięki którym będzie można wykluczyć wiele różnych chorób albo skutecznie z nimi walczyć.