Odczuwasz notoryczne zmęczenie? Zauważasz pogorszony stan Twojej skóry, paznokci i włosów? To znaki od organizmu, który woła o oczyszczenie. Zastanawiasz się jak mu pomóc? Dieta detoksykująca przychodzi na ratunek! Przedstawiamy detoks jaglany, który nie tylko oczyści Twój organizm, ale też go odkwasi i odżywi – a to wszystko przy braku typowych dla diety objawów. Zero uczucia głodu i przy wcześniejszym przygotowaniu stosunkowo małe zagrożenie pogorszenia samopoczucia.   

Właściwości kaszy jaglanej 

Najstarsza i najzdrowsza, o charakterystycznym smaku, przygotowywana zarówno na słodko, jak i słono – przyrządzana z prosa kasza jaglana bywała ostatnio niedoceniana. Teraz wraca do łask i robi furorę w jadłospisach. Wszystko dzięki jej właściwościom odżywczym:

  • Jest lekkostrawna i bezglutenowa, zawiera mało skrobi 
  • Jest bogata w antyoksydanty, dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki 
  • Zawiera dużo przyswajalnego białka roślinnego – duża zawartość błonnika sprzyja oczyszczeniu jelit 
  • Zawiera witaminy z grupy B, witaminę E i K oraz minerały: żelazo, miedź, magnez, krzem, krzemionkę, karoten, kwas foliowy, lecytynę, sód, potas, wapń, cynk i fosfor – dzięki temu odżywi organizm – zregeneruje kości, chrząstki, ścięgna, włosy, skórę, paznokcie, wpływa pozytywnie na kondycję umysłową 
  • Ma wartości alkalizujące sprzyjające odkwaszaniu organizmu – ma działanie zasadotwórcze przez co, pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie  
  • Ma wartości antywirusowe i rozgrzewające
  • Polecana w infekcjach górnych dróg oddechowych – usuwa nadmiar śluzu i wilgoci z organizmu 

Detoks jaglany – krok po kroku  

Dla kogo?  

Ze względu na wymienione wyżej właściwości kasza jaglana jest skierowana do szerokiego grona osób – wyjątkiem są osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą jej jeść (np. chorzy na Hashimoto powinni unikać kaszy jaglanej ze względu na hamowanie produkcji hormonów tarczycy). 

Jak zacząć?  

Odpowiednie przygotowanie sprawi, że organizm będzie gotowy na oczyszczenie, a osiągnięte efekty będą bardziej satysfakcjonujące. Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem detoksu należy zadbać o: 

  • Nawodnienie – codziennie rano należy wypić szklankę ciepłej wody 
  • Wprowadzenie do porannej rutyny kleiku z siemienia lnianego – należy wypić go przed śniadaniem, aby poczuć się lekko i ustabilizować uczucie głodu. Wystarczy zalać łyżkę lnu wodą 
  • Wykluczenie z jadłospisu wysoko przetworzonej żywności i fast-foodów, cukru, nabiału, mięsa i tłuszczów zwierzęcych, napoi gazowanych  
  • Ograniczenie ilości pitej kawy i herbaty  
  • Jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, pestek, orzechów, nasion, kiełków  

Warianty 

Długość detoksu jaglanego zależy od poziomu zanieczyszczenia organizmu, sam decydujesz, ile potrwa Twoja dieta: 

  • Jedno lub dwudniowa – wersja skrócona dla odciążenia organizmu: należy spożywać wyłącznie kaszę jaglaną, bez żadnych dodatków 
  • Trwająca od 12 do 28 dni – wersja standardowa wynosi 12 dni, można jednak ten okres wydłużyć w zależności od samopoczucia w trakcie detoksu: kasza + owoce + warzywa. Należy dbać oraz kontrolować dietę i poziom białka i zdrowych tłuszczów.  

Należy pamiętać, że dieta jaglana może przynieść gorsze samopoczucie oraz zanieczyszczenia na skórze – typowe objawy dla detoksu. Maksymalnym czasem trwania detoksu są 4 tygodnie, po przekroczeniu tego czasu można bardziej zaszkodzić organizmowi niż mu pomóc.  

Co można jeść? 

Jeśli decydujemy się na wariant 12-dniowy, to przez pierwsze dwa dni należy jeść tylko zupę jaglaną – bulion warzywny z kaszą jaglaną i przyprawami. Od trzeciego dnia można urozmaicać jadłospis warzywami i owocami. Podczas detoksu komponujemy z dozwolonych składników trzy posiłki. 

Detoks jaglany – czy warto? 

Każdy organizm będzie wdzięczny, jeśli od czasu do czasu oczyścimy go z toksyn, metali ciężkich i zalegających produktów przemiany materii. Tempo i styl życia, zanieczyszczone powietrze, alkohol, papierosy, czy przetworzone jedzenie obciążają cały organizm, jednocześnie pogarszając nasze samopoczucie. Detoks jaglany jest przyjemny do przejścia – różni się od innych diet tym, że kasza jaglana jest bardzo sycąca, przez co nie odczuwa głodu, a posiłki z kaszy jaglanej mogą być przygotowywane na słodko i słono. Zauważalne korzyści to wzmocnienie całego organizmu, poprawa metabolizmu i kondycji umysłowej, co prowadzi do ogólnego polepszenia samopoczucia. Co więcej, polepszy się stan cery, włosów i paznokci.