Choć leczenie depresji jest zadaniem trudnym i wymagającym sporej wiedzy i cierpliwości, nie można z niego zrezygnować. Należy pamiętać, że brak odpowiedniej terapii i pozostawienie chorego sam na sam ze swymi problemami może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Depresja jest częstą przyczyną dalszych, bardzo poważnych problemów ze zdrowiem oraz częstą przyczyną samobójstw. Jak można walczyć z tym poważnym problemem, z którym zmaga się tak wiele osób na całym świecie? Czy leczenie depresji może przynieść pozytywne rezultaty?

Leczenie depresji

Leczenie depresji wiąże się przede wszystkim z przyjmowaniem odpowiednich leków. Niektóre z nich walczą z biologicznymi przyczynami tej choroby, inne koncentrują się na łagodzeniu jej przebiegu. Leki takie może przepisać wyłącznie lekarz psychiatra. Leki te są każdemu pacjentowi przypisywane indywidualnie, gdyż depresja u każdego przebiega nieco inaczej. Leczenie, by mogło przynieść skutek, musi spełniać wszystkie oczekiwania chorego i w pełni zaspokajać jego potrzeby.

Oprócz leczenia środkami farmakologicznymi chorzy muszą korzystać z profesjonalnej psychoterapii. Ona również musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb chorego, a wyboru takiego dokonuje psychoterapeuta. W trakcie takiej terapii chory uczy się walczyć ze złymi emocjami, ważne jest również dotarcie do przyczyn choroby i ich zwalczenie. W wielu przypadkach pomocne okazuje się również leczenie światłem, które korzystnie wpływa na nastrój i pozwala łagodzić tak przykre dolegliwości towarzyszące depresji.

Nie lekceważ depresji!

Warto pamiętać, że depresja to poważna choroba psychiczna, zatem nie można jej lekceważyć. Odpowiednia terapia i wsparcie najbliższych to bardzo ważne sprawy, które mogą pomóc choremu odzyskać radość życia i wrócić do dobrej formy psychicznej.