Tak zwana ?higiena psychiczna? to dołożenie wszelkich starań, aby ochronić nasze zdrowie psychiczne. Ta sama nazwa funkcjonuje jako określenie nauki, która zajmuje się badaniem czynników, które to wpływać mogą na zaburzenie jego właściwego stanu. Na przykład doprowadzić do nerwic i innych psychiczno-nerwowych zaburzeń.

O higienę psychiczną powinien dbać każdy z nas, tym bardziej w czasach kiedy mamy coraz więcej na głowie, jesteśmy zabiegani, przejmujemy się wieloma sprawami, przejmujemy i przeżywamy porażki, zawody i rozczarowania. Musimy czasem zwolnić, aby nie zwariować. Dosłownie. Znaleźć czas dla siebie, czas na relaks lub ulubione zajęcie. Czas na książkę, którą od dawna planowaliśmy przeczytać, czas na całkowicie beztroskie wyjście ze znajomymi, czas na długą, relaksującą kąpiel.

Dbając o nasze zdrowie, nie zapominajmy o tym że nie jesteśmy tylko ciałem, organizmem. Aby się dobrze czuć, musimy także zadbać o nasz nastrój i samopoczucie. Nie dajmy się zwariować dzisiejszym czasom i tempu jakie narzucają nam współczesne realia.

Zatrzymajmy się na chwilę i weźmy głęboki oddech. Jeżeli nie mamy pomysłu na to w jaki sposób moglibyśmy się zrelaksować zawsze możemy zapisać się na jakieś zajęcia grupowe, których głównym celem jest właśnie relaksacja lub zajęcie czasu jakąś przyjemną lub po prostu odprężającą nas czynnością.

Oczywiście nie twierdzę, że takie ?przerwy? w codziennym biegu są potrzebne każdemu. Są tacy, którzy to właśnie w tym pędzie czują się najlepiej. Należy po prostu posłuchać samego siebie i postarać się zrobić co jakiś czas coś na co mamy ochotę.