Choroba określana mianem największego zagrożenia XXI wieku. Stanowi około 95 proc. wszystkich przypadków. Liczba chorujących wzrasta w bardzo szybkim tempie. O czym mowa? O cukrzycy typu 2, zaburzeniu metabolizmu glukozy. Choroba prowadzi do niepokojącego wzrostu poziomu cukru we krwi. Ten typ cukrzycy wiąże się z potencjalnym ryzykiem wystąpienia innych poważnych powikłań.
Do czego może doprowadzić nieleczona cukrzyca?
Cukrzyca prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia wielu innych poważnych powikłań. Groźne są zmiany wynikające z uszkodzenia naczyń krwionośnych. Takie dysfunkcje mogą prowadzić do rozwoju miażdżycy , chorób serca czy udaru mózgu. Niebezpieczne są także komplikacje wątroby i układu nerwowego. Cukrzyca może mieć wpływ na powikłania w czasie ciąży, powodować zaburzenia seksualne i wywiera wpływ na stanie uzębienia czy organ wzroku. Dlatego bardzo ważna jest świadomość, jakie konsekwencje wiążą się z samą cukrzycą. Warto jest przestrzegać zaleceń lekarzy i specjalistów. Po pierwsze, powinno się prowadzić aktywny tryb życia, uprawiać sport i gimnastykować się przynajmniej 3 razy w tygodniu. Wysiłek fizyczny dobrze jest połączyć z zmianą diety i przyzwyczajeń żywieniowych. Jeśli palisz papierosy i nadużywasz alkohol powinnaś z nich zrezygnować a przynajmniej ograniczyć. Ważna jest stała kontrola i monitorowanie poziomu glukozy, ciśnienia tętniczego i wagi ciała. Kluczowe znaczenie ma także odpowiednie leczenie. Zapytaj Twojego lekarza o nowoczesne terapie – odpowiednio dobrane medykamenty, coraz skutecznie eliminują przykre objawy cukrzycy, a także towarzyszące jej powikłania Takie pozornie mało istotne czynności, odbiją się szerokim echem na Twoim stanie zdrowia.
Cukrzyca a neuropatia
Zespół powikłań towarzyszącym cukrzycy to neuropatia. Cukrzyca typu 1 wiąże się z nagłymi i gwałtownymi dysfunkcjami układu nerwowego. Po kilku latach mogą jednak całkowicie ustąpić albo się osłabić. Cukrzyca typu 2 wywołuje powikłania stopniowo i powolnie. Skąd biorą się powikłania? Podwyższony poziom cukru uszkadza nerwy, a w konsekwencji tego, przewodzenie bodźców czuciowych jest o wiele wolniejsze. Najczęściej chorzy narzekają na mrowienie rąk i stóp, drętwienie kończyn, wrażliwość na zmiany temperatury czy dotyk, pieczenie i swędzenie skóry, nadwrażliwości i wiele innych nieprzyjemnych dolegliwości.
Neuropatia może zaatakować nerwy obwodowe albo te, działające niezależnie od Twojej woli. Wówczas może stać się to przyczynkiem do paraliżu różnych organów, powoduje biegunki i wymioty lub wprost przeciwnie – pogarsza trawienie, zaburza łaknienie, powoduje zaparcia. Cukrzyca może powodować całe spektrum nieprzyjemnych i zagrażających życiu dolegliwości.
Neuropatia obwodowa wiąże się z deformacją stóp czy dłoni. Często chorzy borykają się ze schorzeniem nazywanym – stopą cukrzycową. Wywołuje ono ból, mrowienie, drażliwość przy dotyku. Skóra na stopie staje się wysuszona i pęka. Osłabieniu ulega struktura kości i stawów, a deformacja stopy uniemożliwia chodzenie.
Utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi, zmniejsza odporność organizmu, czego efektem mogą być różnego rodzaju zakażenia i infekcje. Osoby chorujące na cukrzyce są podatne na zakażenia zębów i dziąseł, zapalenia skóry, zakażenia miejsc intymnych czy dróg oddechowych.
Kontrola przede wszystkim
Pomimo wysokiego ryzyka wystąpienia wyżej wymienionych chorób i dolegliwości, pojawienie się ich nie jest normą. Wszystko zależy od stanu zdrowia chorego, prowadzonej aktywności fizycznej, troski o swój stan zdrowia. Stała kontrola i współpraca z lekarzem pozwala ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia potencjalnych dolegliwości.
Mam nadzieję, że pomogę trochę cukrzykom w życiu codziennym. Jest taka aplikacja mobilna Diabetix dla cukrzyków, która zapisuje pomiary poziomu cukru we krwi i wysyła je od razu do naszego lekarza. Więcej info na stronie: http://www.diabetix.pl