Dana Diabecare R, uznawana jest za pompę najdokładniejszą w swojej klasie. Dawki, w jakich podawana może być insulina, obejmują 24h bazę, która przyjąć może jeden z profili. Dawkę bazową, podaje się natomiast dokładnie co 4 minuty. Bolusy, mogą zostać wybrane w jednym z czterech wariantów, takich jak: bolus prosty, przedłużony, złożony albo zdefiniowany.

Dopuszczalne są także skoki bolusa, obejmujące takie parametry, jak: 0,05 jedn., 0,1 jedn., 0,5 jedn., 1,0 jedn, co wiąże się z maksymalną indywidualizacją działania urządzenia dla konkretnego pacjenta. Maksymalny bolus, jaki można wybrać, to 80 jednostek.

Pomimo wielu możliwości, Dana Diabecare R jest maszyną bardzo lekką; jej waga to zaledwie 55 g, podczas gdy jej wymiary to 75 x 45 x 19mm. Tak dyskretną i lekką pompę ukryć można praktycznie wszędzie, podczas gdy wodoszczelna konstrukcja, umożliwia cieszenie się życiem i czerpanie z życia jak najwięcej radości bez zamartwiania się o to, czy pompa nadal będzie działać prawidłowo.

Wodoszczelność pompy zapewnia klasa ochrony IPX8, co przekłada się w praktyce na bezpieczne przebywanie pompy w wodzie do głębokości 2,4m przez 24 godz. W takich warunkach, nie ma obaw o uszkodzenia. Pompy, występują w kilku wariantach kolorystycznych, dzięki czemu nie wyglądają wcale jak urządzenia lecznice, ale przypominają przenośne odtwarzacze muzyczne mp3 czy mp4. Dostępne kolory to: zielony, różowy, szary oraz klasyczny, czarny.

Pracę w każdych warunkach, także nocnych lub w miejscach, gdzie panuje półmrok umożliwia podświetlenie wyświetlacza, podczas gdy możliwość pracy w trybie energooszczędnym, to gwarancja długotrwałego działania także i tam, gdzie ograniczony jest dostęp do energii zasilającej i liczy się oszczędność. Prócz trybu oszczędzania energii, pompa pracować może także w szerokiej rozpiętości temperatur od -0,5 do +40 stopni Celsjusza.

Jako urządzenie bardzo nowoczesne, Dana Diabecare R może bezprzewodowo łączyć się z komputerem poprzez technologię Bluetooth, przy czym urządzeniem kieruje automatyczny system kalkulacji bolca i wypełniania drenu.