Pianka z pamięcią kształtu jest nowoczesnym, technologicznie zaawansowanym tworzywem powstałym po udoskonaleniu miękkiej pianki poliuretanowej. Co wyróżnia materace wykonane z pianki typu memory foam i dlaczego tak często wykorzystuje się ją w przemyśle meblarskim?

Wrażliwość na temperaturę

Jedną z najważniejszych cech pianki z pamięcią kształtu wydaje się wrażliwość na temperaturę. Materiał określany jako termoaktywny, zaczyna mięknąć gdy działające na niego ciepło wzrasta. Jeżeli temperatura obniża się, pianka staje się coraz twardsza. Leżąc na materacu z pianką memory, ciepło z naszego ciała przenosi się na podłoże, z jakim skóra ma kontakt, a materiał zaczyna się zapadać, dostosowując się powoli do kształtu sylwetki i wszelkich krzywizn anatomicznych. Jeśli użytkownik zejdzie w materaca, na jego powierzchni pozostaje odciśnięty kontur ludzkiego ciała. Tworzywo potrzebuje czasu, by schłodzić się i wrócić do wcześniejszego kształtu. Z tego właśnie powodu materiał nazywa się pianką z pamięcią, dlatego że zapamiętuje zarys naciskającej na nią sylwetki.

Elastyczność i idealne dopasowanie

Pianka z pamięcią kształtu to pianka wiskoelastyczną o otwartej budowie komórkowej. Posiada dużą gęstość, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do ciała użytkownika. Optymalnie i stabilnie podpiera ciała, gwarantując wrażenie unoszenia się w powietrzu. Co więcej, pianka typu memory nie wywiera nacisku na punkty kontaktowe. Z uwagi na tę właściwość spanie na materacu wykonanym z elastycznego materiału łagodzi ból pleców, bioder, ramion i karku. Pianka z pamięcią kształtu zmniejsza ucisk w miejscach szczególnie na niego narażonych. Usprawnia tym samym krążenie, obwodowe naczynia krwionośne pozostają otwarte, zapewniając swobodny przepływ krwi i odpowiednie dotlenienie tkanek.

Dobra amortyzacja

Materace stworzone z pianki memory świetnie sprawdzą się w przypadku łóżek podwójnych. Dzięki dobrej amortyzacji, użytkownik nie odczuwa ruchów wykonywanych przez śpiącego obok partnera. To spore udogodnienie względem typowych materacy, nieposiadających tak praktycznej funkcji.

Antybakteryjność i przewiewność

Otwarta, przewiewna struktura pianki z pamięcią kształtu pozwala na odparowanie wilgoci i właściwą regulację temperatury. W materacach stworzonych z tego syntetycznego materiału nie rozwijają się bakterie i roztocze, dlatego poleca się je alergikom.

Materace z pianki z pamięcią kształtu cechuje elastyczność, antybakteryjność, przewiewność, wrażliwość na temperaturę i łatwość, z jaką dopasowują się do ciała użytkownika. Poleca się je szczególnie osobom z bólami kręgosłupa, mięśni i stawów, z problemami z krążeniem, bezsennością albo alergiami. Sprawdzą się także w przypadku, gdy poszukujemy odpowiedniego materaca dla osoby obłożnie chorej. Piankę typu memory stosuje się bowiem w profilaktyce antyodleżynowej. Innowacyjny materiał zagwarantuje użytkownikowi wygodę i zdrowy, regenerujący sen.

Jeśli szukasz praktycznych i komfortowych elementów wyposażenia do swojej sypialni, zobacz materace w Centrum Materacy.