Alkohol spożywany często oraz w nadmiarze może prowadzić zarówno do uzależnienia, jak i przyczyniać się do rozwoju wielu chorób czy nasilać objawy tych już istniejących. Etanol oraz inne substancje dodawane w czasie produkcji mogą wyrządzić niemałą szkodę na ludzkim zdrowiu. Piwo jest jednak postrzegane przez wiele osób jako dość niewinny trunek – niekiedy wspomina się również, że dobrze działa na nerki. Czy jest to jednak prawda?
Jak dbać o nerki?
Nerki pełnią niezwykle istotne funkcje w ludzkim organizmie – odpowiadają za filtrowanie krwi, usuwając z niej nadmiar soli, mocznik oraz inne zbędne związki. Ponadto, pobierają one z krwi wartościowe substancje. To właśnie nerki odpowiadają za równowagę całego środowiska ludzkiego organizmu, dlatego powinniśmy odpowiednio o nie dbać.
Aby nasze nerki pracowały jak najlepiej, należy jeść owoce i warzywa, takie jak m.in. żurawina, pomarańcze, ogórki czy seler, oraz ograniczyć spożywanie produktów odzwierzęcych. Warto także zmniejszyć ilość soli w diecie, utrzymywać wagę w normie oraz nie zwlekać z wizytami w toalecie. Dla pracy nerek niezwykle istotne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu, co pozwala na bezproblemowe zachodzenie procesów filtrowania krwi. Czy piwo może w tym pomóc?
Piwo dobre na nerki – prawda czy mit?
Przekonanie o tym, że piwo jest dobre na nerki wzięło się z faktu, że alkohol posiada właściwości moczopędne – nasila filtrację przez nerki, przez co organizm wydala dużą ilość szkodliwych składników przemiany materii. A to z kolei wiąże się ze zwiększeniem prawdopodobieństwa wypłukiwania kamieni zalegających w nerkach. Czy jest to jednak zasługa piwa samego w sobie?
Jak się okazuje, wspomnianą właściwość posiadają również inne napoje – woda, napój z aloesu, żurawinowy sok, a także różnego rodzaju płyny izotoniczne. Piwo samo w sobie nie posiada korzystnego wpływu na pracę nerek – po jego wypiciu może zostać jedynie zwiększona produkcja moczu, co może pomagać w wypłukiwaniu m.in. bakterii.
Picie piwa a nerki
Co istotne, alkohol zawarty w piwie ma szkodliwy wpływ na nasz organizm – a jego regularne alkoholu, nawet bez picia nadmiernych ilości, może uszkodzić nerki. Alkohol przyczynia się do powstawania zmian w funkcjonowaniu nerek, co zmniejsza ich zdolność do filtrowania krwi – nerki pijących osób muszą pracować ciężej. Ponadto, alkohol zmniejsza zdolność regulowania elektrolitów i płynów w organizmie, a także może zaburzać hormony wpływające na pracę nerek. Warto pamiętać, że alkohol nie tylko zaburza pracę nerek, ale i obciąża inne narządy – m.in. wątrobę czy trzustkę.
Piwo a kamienie nerkowe
Piwo nie posiada zdolności rozbijania czy rozpuszczania kamieni nerkowych i wydalania ich z moczem – jest to mit. Wręcz przeciwnie, regularne picie alkoholu może prowadzić do pogorszenia pracy nerek. Chcąc mieć zdrowe nerki, nie należy regularnie spożywać piwa.