Błędem jest stwierdzenie, że osoby chore na cukrzyce nie powinny prowadzić samochodu. Nie ma powodu, aby alienować tą grupę społeczną z powodu dysfunkcji zdrowotnej. Chorzy na cukrzycę typu 2 leczeni dietą, mogą prowadzić samochody bez ograniczeń.  Chorzy na cukrzyce typu 2, którzy są leczeni insuliną mogą otrzymać prawo jazdy, ale wyłącznie kategorii B. Nie mogą oni prowadzić samochodów ciężarowych ani autobusów, busów, furgonetek i tym podobnych pojazdów służących do przewozu ludzi. W ich przypadku prawo jazdy wydawane jest na czas określony. Istnieje oczywiście możliwość przedłużenia, lecz po uprzednim badaniu lekarskim. Bez znaczenia wydaje się metoda leczenia chorego na cukrzycę. W przypadku niewłaściwej kontroli metabolicznej cukrzycy, hipoglikemia (gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi) powraca. Może doprowadzić do utraty przytomności, a nawet do śmierci. Podczas nagłego spadku poziomu cukru należy natychmiastowo zatrzymać pojazd, aż do czasu ustąpienia objawów hipoglikemii. Okazuje się, że bardzo wiele osób pomimo  jej wystąpienia, nie przestaje kontynuować jazdy samochodem, stwarzając ogromne niebezpieczeństwo na drodze.

O czym musi pamiętać cukrzyk za kierownicą?

Kontrola

Aby uniknąć zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, przed każdą podróżą osoba borykającą się z cukrzycą powinna skontrolować poziom cukru i zapisać wyniki pomiaru. Nie powinno się rozpoczynać jazdy, jeśli odczuwać się jakiekolwiek objawy zagrożenia hipoglikemią. Jeśli prowadzisz samochód przez dłuższy czas, ważne jest zatrzymanie pojazdu minimum co 2 godziny i zjedzenie pełnoziarnistego batona, kanapki lub banana.

Regularność

Do drugie, przed rozpoczęciem jazdy nie wolno wstrzykiwać sobie większej lub mniejszej niż zazwyczaj ilości insuliny. To samo dotyczy posiłków zjadanych przed podróżą – powinny być one zjadane o względnie stałych porach, powinny być podobnej wielkości i zbliżonej wartości energetycznej jak zazwyczaj.

Szybko reagować

Po trzecie, podczas wystąpienia objawów świadczących o hipoglikemię podczas prowadzenia samochodu, należy niezwłocznie zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i spożyć glukozę lub posiłek. Jeśli objawy miną całkowicie, wówczas można dopiero rozpocząć dalszą podróż.

Zapas glukozy w samochodzie

Po czwarte, zapobiegawczo powinno się mieć w samochodzie glukozę, cukier lub posiłek złożony z szybko przyswajalnych węglowodanów (zapasy zrobisz np. na i-Apteka.pl) O miejscu przechowywania tych produktów powinny wiedzieć także inne osoby podróżujące w pojeździe. W razie objawów hipoglikemii, będą mogły szybko podać choremu glukozę.

Glukometr i paski

Po piąte, w samochodzie zawsze powinno się mieć paski testowe i glukometr, aby bez trudu móc zmierzyć poziom cukru we krwi.

Leki o stałej porze

Po szóste, zawsze należy przestrzegać przyjętego w ciągu dnia podziału posiłków oraz harmonogramu przyjmowania insuliny i innych leków. Warto pamiętać, aby przygotowywać codzienne posiłki o zbliżonej wartości energetycznej. Nawet niewielka zaburzenie dziennego rytmu, może doprowadzić do nagłej hipoglikemii.

Nie jedź w nocy

Po siódme, jeśli planujesz dłuższą podróż, koniecznie zdecyduj się na nocleg. Staraj się unikać kierowania samochodem w nocy. Pamiętaj, aby przed zaśnięciem skontrolować poziom cukru. Kiedy jest niższe niż 108 mg/dl, dobrze jest zjeść jakąś przekąskę.

Przestrzeganie powyższych rad pozwoli na przyjemną i bezpieczną podróż, bez niepotrzebne stresu i złego samopoczucia. Po co narażać się na nieprzyjemne sytuacje, kiedy z zachowaniem kilku kluczowych porad weźmiesz  cukrzycę w ryzy.