Uznana za jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych, w ostatnich latach stała się istną plagą. Mówi się o niej coraz częściej, coraz ważniejsza staje się również promocja wiedzy na jej temat. Ma to ogromne znaczenie dla współczesnego społeczeństwa. Dlaczego? Bo cukrzyca to problem, którego ignorować nie wolno. Jakie objawy mogą stać się czytelnym sygnałem tej choroby? Z jakich możliwości leczenia można skorzystać. I najważniejsze – czy istnieje skuteczna profilaktyka, dzięki której każdy z nas może ograniczyć ryzyko wystąpienia tej choroby? Oto najważniejsze informacje na temat cukrzycy, która stała się tak wielkim zagrożeniem dla współczesnego człowieka.
Cukrzyca, czyli…
Na czym polega cukrzyca? Najprościej mówiąc jest to choroba, w przypadku której organizm nie jest w stanie w prawidłowy sposób regulować stężenia glukozy we krwi. Najczęściej przyczyną tego stanu jest zbyt mała ilość insuliny – hormonu, za którego produkcję odpowiedzialna jest trzustka. Im mniej insuliny, tym więcej problemów z nadmiarem glukozy. Jakie to ma skutki? Jej nadmiar sprawia, że zniszczeniu ulegają narządy i tkanki, co prowadzi do wielu poważnych komplikacji zdrowotnych. Cukrzyca często staje się przyczyną problemów ze wzrokiem oraz z nerkami, wiadomo również, że nadmiar glukozy we krwi sprzyja rozwojowi choroby wieńcowej.
Niepokojące objawy
Cukrzyca objawia się na wiele sposobów, a zróżnicowane symptomy sprawiają, że w wiele osób niepokojących sygnałów nie kojarzy z rozwojem cukrzycy. Na jakie objawy zatem warto zwrócić uwagę? Do podstawowych sygnałów należy wzmożone pragnienie oraz zbyt częste oddawanie moczu. Osoby, które mają problemy z tą chorobą, częściej odczuwają zmęczenie, są też bardziej podatne na wszelkiego rodzaju zakażenia. Wśród wielu innych sygnałów mogących świadczyć o rozwoju cukrzycy znajduje się też utrata wagi oraz coraz częstsze zaburzenia widzenia. Tych sygnałów nie można lekceważyć, a szybka wizyta u lekarza i przeprowadzenie badań to najlepszy sposób na zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie w porę odpowiedniego leczenia.
Czynniki, które sprzyjają rozwojowi cukrzycy
Cukrzyca to choroba, na którą większość z nas pracuje samodzielnie niewłaściwym stylem życia. Osób borykających się z cukrzycą typu 1, w przypadku której głównym problemem jest trzustka nie radząca sobie z wytwarzaniem insuliny, jest znacznie mniej niż tych, którzy walczą z cukrzycą typu 2. O ile cukrzyca typu 1 rozwija się u osób młodych z trudnych do ustalenia przyczyn, to cukrzyca typu 2 najczęściej bywa skutkiem niezdrowego stylu życia. Jakie czynniki sprzyjają jej rozwojowi? Przede wszystkim siedzący tryb życia oraz niewłaściwa dieta. Wiadomo, że cukrzyca tego typu najchętniej atakuje osoby walczące z otyłością i nadwagą. Przebyty zawał lub udar, a w przypadku kobiet również cukrzyca w okresie ciąży to kolejne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia tej choroby.
Dieta, która zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2
W zmniejszeniu ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 pomóc może odpowiednia dieta. Ważna jest przede wszystkim regularność posiłków i ich odpowiednie rozłożenie w ciągu dnia. To najlepszy sposób na to, by utrzymać stężenie glukozy we krwi na prawidłowym poziomie. Brązowy ryż i pełnoziarnisty makaron, świeże warzywa oraz produkty bogate w błonnik to cenne składniki diety, która ma zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Nasiona i orzechy, siemię lniane oraz tłuste ryby, jako źródła niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, również powinny znaleźć się w diecie. Czosnek to kolejny produkt, dzięki któremu można zapewnić sobie lepszą formę. Unikanie cukrów oraz picie dużych ilości wody to kolejne ważne sprawy, o których w ramach profilaktyki nie można zapominać. Unikać też należy alkoholu, który powoduje zaburzenia pracy wątroby, a tym samym prowadzi do problemów związanych z wytwarzaniem przez nią glukozy.
Styl życia a cukrzyca typu 2
W ochronie przed cukrzycą typu 2 może też pomóc odpowiedni styl życia. Ważna jest przede wszystkim systematyczna aktywność fizyczna. Dzięki niej można nie tylko zachować prawidłową masę ciała, ale i odpowiednie stężenie glukozy we krwi. Jakie formy ruchu są zalecane? Bieganie i joga, pływanie lub zwykły spacer – oto formy aktywności fizycznej, o których warto pamiętać.