Kobiety chorujące na cukrzycę nierzadko zastanawiają się nad rodzajem antykoncepcji, jaki mogą bezpiecznie stosować. Co muszą wiedzieć, zanim zdecydują się na jej najskuteczniejszy typ – antykoncepcję doustną?

Jakie są wskazania dla rozpoczęcia stosowania antykoncepcji doustnej

Wskazaniami do zastosowania doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych w przypadku kobiet chorych na cukrzycę będą wiek poniżej 35 lat, brak nadciśnienia tętniczego, niepalenie tytoniu, brak nefropatii, retinopatii i innych chorób naczyń, a także BMI mniejsze niż 30 kg/m2. Metoda chętnie wybierana przez diabetyczki to minitabletka gestagenna, charakteryzująca się znikomym wpływem na gospodarkę węglowodanową, z wyjątkiem lewonorgestrelu (prowadzi niewielkiego stopnia zaburzenia tolerancji glukozy i skłonności do hiperinsulinizmu).

Antykoncepcja hormonalna – przeciwwskazania

Ryzyko wiążące się ze stosowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej najczęściej przewyższa zalety. Niekorzystne objawy mogą pojawić się w przypadku cukrzycy o chwiejnym przebiegu, krótkiego czasu trwania cukrzycy oraz obecności cukrzycowych powikłań. Nie zaleca się minitabletki gestagennej również w cukrzycy powikłanej angiopatią (z powodu braku pewności co do skutków metabolicznych).

Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej nierzadko przynosi więcej przykrych powikłań niż korzyści. Alternatywą dla doustnej antykoncepcji może być wkładka domaciczna, metody mechaniczne albo naturalne. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować przebieg swojej choroby.