Organizm ludzki składa się z poszczególnych elementów, które tworzą jedną, zgraną całość tylko i wyłącznie wtedy, gdy funkcjonują prawidłowo. Jeśli jakiś element zawodzi, to praca całego mechanizmu zostaje zaburzona. Przyczyną takiego stanu rzeczy są różnego rodzaju choroby ? mniej lub bardziej poważne, które dotykają organizm w pojęciu ogólnym bądź też uderzają w poszczególne jego części.

Nerki to, dla przykładu, bardzo ważny, a zasadzie to główny element układu wydalniczego. Jak sama nazwa mówi, układ to nie tylko nerki, to również wiele innych mniejszych narządów składających się w jedną całość. Niemniej jednak, nerki są w układzie wydalniczym niemalże najważniejsze. Dlatego też choroby nerek są najczęściej bardzo odczuwalne w skutkach, niejednokrotnie przebiegają boleśnie i powodują różnego rodzaju powikłania. Przykładem choroby nerek jest kamica nerkowa, inaczej zwana również kamicą moczową. To, na czym polega owa choroba, można poniekąd wywnioskować już z samej nazwy. Polega ona na tworzeniu się kamieni, bądź jak kto woli złogów, w przewodach moczowych lub samych nerkach.

Co jest przyczyną ich powstawania? Z badań wynika, iż kamienie tworzą się poprzez wytrącanie się związków chemicznych zawartych w moczu. Choroba ta jest o tyle niebezpieczna, iż przez pewien okres czasu może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Może również dojść do takiej sytuacji, w której objawy będą skąpe i w żadnym wypadku nie zaniepokoją danej osoby, nie mówiąc już o włączeniu tzw. czerwonej lampki. Jeśli już jednak podczas kamicy nerkowej wystąpią jakiekolwiek objawy, to są to zazwyczaj bóle podobne do kolkowych, nudności oraz wymioty, krwiomocz, ogólne osłabienie organizmu, złe samopoczucie oraz podwyższona temperatura ciała. Co może być przyczyną kamicy nerkowej?

Tworzeniu się złogów bezapelacyjnie sprzyja zastój moczu, jak również obecność w nim złuszczonych nabłonków. Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów również może doprowadzić do takiej sytuacji. Samodzielne usunięcie złogów możliwe jest tylko wtedy, gdy są one małe. Te o większych rozmiarach muszą zostać usunięte operacyjnie. Przede wszystkim jednak, kamica nerkowa wymaga podania pacjentowi leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Jest to bowiem choroba dość bolesna. Wyleczona kamica nerkowa wcale nie jest już przeszłością ? jej nawrót może bowiem być spowodowany chociażby przez choroby jelit czy niektóre leki.