Każdego dnia nerki wykonują ogrom pracy dla naszego organizmu po to, by ten zaś mógł funkcjonować prawidłowo. Rola nerek jest bowiem niezwykle istotna. Pełnią one funkcję filtracyjną, oczyszczają organizm z toksyn, pozwalają na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej, umożliwiają ścisłą kontrolę poziomu substancji mineralnych oraz zapobiegają nadmiernej utracie wody. Moglibyśmy wymieniać i wymieniać… Co jednak szkodzi nerkom i na co powinniśmy uważać? Sprawdzamy!
O nerki należy dbać
Nerki to jeden z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Gdy nerki przestają spełniać swoje podstawowe funkcje, jest to sygnał organizmu o zachodzących nieprawidłowościach. Schorzenia nerek bardzo często przebiegają bezobjawowo. Większość z nich daje osobie znać, gdy jest już za późno na zahamowanie progresji choroby. Pacjenci często żyją bez świadomości o istniejącym zagrożeniu. O nerki powinniśmy dbać już od najmłodszych lat, gdyż nawet niewinne nawyki potrafią im zaszkodzić.
Jeśli szukasz fachowego doradztwa lub zauważyłeś nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek, zajrzyj na stronę – https://davita.pl/. Stacja dializ DaVita od wielu lat działa na terenie Polski, zajmując się diagnostyką i leczeniem najczęstszych chorób nerek. Zadbaj o siebie i swoich bliskich!
Nawodnienie
A raczej jego brak! Aby nerki funkcjonowały prawidłowo, potrzebują naszej pomocy! Dostarczając nerkom zbyt małe ilości płynów, świadomie szkodzimy sobie samym. Wówczas toksyczne odpady przemiany materii będą przenikały do krwiobiegu, doprowadzając do zaburzenia funkcji filtracyjnej. Ludzki organizm potrzebuje około 2-2,5 litrów płynów każdego dnia. O czym pamiętać? Na bilans płynów składają się nie tylko napoje, lecz także zupy, owoce czy warzywa. Warto wprowadzać zdrowe nawyki i dbać o nasze zdrowie. Jeżeli nie jesteś wielbicielem mineralnej wody, możesz nieco urozmaicić napój. Wrzuć kilka plasterków cytryny lub mrożone owoce i noś butelkę zawsze przy sobie.
Jak często oddajesz mocz?
Przetrzymywanie moczu lub zbyt rzadkie jego oddawanie szkodzi na nerki! Oddawaj mocz za każdym razem, gdy tylko odczuwasz taką potrzebę. Trzymanie moczu sprawia, iż w pęcherzu namnażają się bakterie, a stąd… niedaleka droga do zapalenia dróg moczowych.
Nadmiar soli
O szkodliwości soli zapewne słyszeliście już niejednokrotnie, nieprawdaż? I nie – nie mamy na myśli wyłącznie soli z solniczki, lecz także tą zawartą w spożywanych przez nas potrawach i przetworzonej żywności. Nadmiar soli prowadzi do zwiększenia ilości białka w moczu, a to zaś może skutkować nadciśnieniem tętniczym, kamieniami nerkowymi lub chorobami nerek.
Dbaj o zęby
Zapewne zastanawiacie się, co mamy na myśli… Czy dbałość o zęby ma wpływ na pracę naszych nerek? Oczywiście, że tak! Zaniedbane zęby są doskonałym siedliskiem do namnażania bakterii, które wraz z dostarczanymi płynami wędrują do organizmu. Mogą bowiem zaatakować i serce, i nerki.
Nie przesadzaj z lekami
Zażywane w dużych ilościach niesteroidowe leki przeciwzapalne szkodzą nerkom, zmniejszając przy tym przepływ krwi przez kłębuszki nerwowe. Stanowczo radzimy także unikać nadużywania leków nasennych oraz leków przeciwbólowych. Nie przekraczaj dziennej dawki!
Nie lekceważ infekcji
Osoby ze szczególną podatnością na infekcje dróg moczowych nie powinny lekceważyć niepokojących objawów. Nieleczona infekcja może nieść katastrofalne skutki dla naszych nerek. Nawet zwykłe zapalenie pęcherza może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie.
Używki? Powiedz „nie”
I alkohol, i papierosy szkodzą nerkom! Lampka wypitego wina jeszcze nikomu nie zaszkodziła… Mowa tutaj oczywiście o sporych ilościach regularnie spożywanego alkoholu. Wówczas nerki przestają sobie radzić z usuwaniem toksyn. Dodatkowo alkohol podnosi ciśnienie tętnicze, co również nie służy nerkom. Papierosy natomiast sprzyjają rozwojowi miażdżycy, która atakuje tętnice nerek. Palenia zwiększa także ryzyko zachorowania na raka nerki i pęcherza.
Regularnie wykonuj badania
Podstawowa kwestia, a tak często pomijana! Profilaktyka to najlepsza metoda na wczesne wykrycie zaburzeń pracy nerek. Wielu pacjentów wciąż jednak lekceważy własne zdrowie, rezygnując z wykonywania regularnych badań. Przynajmniej raz w roku wykonuj ogólne badanie moczu. Twoje nerki jeszcze ci za to podziękują!