Czas oczekiwanie matki na dziecko, podczas gdy ono wzrastam i rozwija się w jej łonie, nazywa się ciążą. Prawidłowa ciąża rozwija się tylko i wyłącznie w macicy. Zdarzają się jednak nieszczęśliwe przypadki rozwijania się jej poza macicą, na przykład w jajniku, jajowodzie lub szyjce macicy. Poznajmy specyfikę oraz zagrożenia przy ciąży macicznej oraz pozamacicznej.

Ciąża jako czas oczekiwania

Ciąża to czas trwający czterdzieści tygodni, czyli dziewięć miesięcy. W tym czasie dziecko wzrasta i rozwija się w łonie matki. Rozpoczyna się on połączeniem komórki jajowej i komórki plemnikową, które tworzą najpierw zygotę, a następnie zarodek. W pierwszym trymestrze trwającym jeden kwartał wykształcają się zalążki wszystkich narządów, po czym zarodek przekształca się w płód. W drugim i trzecim trymestrze trwającym dwa kwartały narządy ostatecznie się wykształcają. Wszystko zakańcza się porodem, czyli wydaniem dziecka na świat przez matkę. Właśnie dlatego ciążę nazywa się niekiedy po prostu czasem oczekiwania.

Ciąża maciczna

Prawidłowa ciąża to taka, która rozwija się w macicy. Niekiedy nazywa się ją ciążą maciczną, choć wystarczy po prostu ciążą, chyba że porównujemy ją z ciążą pozamaciczną. Ciąża maciczna nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla życia matki, ani dla życia dziecka, oczywiście o ile nie występują jakieś inne komplikacje. Warto jednak pamiętać, iż ciążą nie wolno się przejmować, bo nie stanowi ona choroby, tylko stan, nieco odmienny, ale który i tak ostatecznie powraca do normy. Ciąża maciczna zakańcza się porodem.

Ciąża pozamaciczna

Patologiczna ciąża to taka, która rozwija się poza macicą. Nazywa się ją ciążą pozamaciczną. Występuje kilka rodzajów ciąży macicznej, w zależności od tego gdzie się rozwija, to znaczy: ciąża jajnikowa – gdy rozwija się w jajniku, ciąża jajowodowa – gdy rozwija się w jajowodzie, ciąża szyjki macicy – gdy rozwija się w szyjce macicy, ciąża brzuszna – gdy rozwija się w jamie brzusznej. Ciąża maciczna nie pozwala na przeżycie dziecka, a co więcej, zagraża życiu matki. Kobieta wymaga wówczas przeprowadzenia zabiegu. Ciąża maciczna zakańcza się poronieniem.

Kiedy może dojść do ciąży pozamacicznej zamiast ciąży macicznej

Do głównych czynników, które nią grożą ciążą pozamaciczną należą przebyte infekcje dróg rodnych, w tym choroby weneryczne. Zarodek posiada wówczas niesprzyjające środowisko do wzrostu i rozwoju. Spotykaną powszechnie przyczyną ciąży pozamacicznej okazują się też zabiegi chirurgiczne wykonywane na narządach rodnych kobiety. Blizny, które wówczas pozostają, przeszkadzają zarodkowi we właściwym umiejscowieniu się. Istnieją też różnego rodzaju wady w budowie. Przykładowo gdy macica jest zbudowana nieprawidłowo, to zarodek ma marne szanse na zagnieżdżenie się w niej. A jeżeli z komórki jajowej i komórki plemnikowej powstaje zygota i tworzy się zarodek, to nie mogąc zagnieździć się w macicy, zagnieżdża się w szyjce macicy lub innych partiach.

Więcej o ciąży dowiesz się na portalu babyboom.pl.