Żyjemy w społeczeństwie starzejącym się. Wraz z upływem lat organizm człowieka podlega wielu przemianom. Pojawiają się również choroby charakterystyczne dla danego wieku. Jakie objawy chorób starczych powinny zwrócić naszą uwagę?

Choroba Alzheimera i demencja

Alzheimer jest jedną z najczęściej występujących chorób starczych. Stan osób dotkniętych chorobą stale się pogarsza, a w zaawansowanym stadium tracą kontakt z otoczeniem. Jednoznaczna przyczyna rozwoju choroby w dalszym ciągu nie jest znana. Jak dotąd nie opracowano lekarstwa leczącego Alzheimera, jednak po wczesnym rozpoznaniu objawów, chorobę można łagodzić. Pierwsze objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę to między innymi kłopoty z pamięcią, które utrudniają codzienność. Senior nie potrafi planować, trudności sprawiają nawet proste, domowe czynności. Osoba zaczyna mieć problemy z mową i pismem, osądem czy orientacją. Zaczyna gubić przedmioty.
Demencja, czyli otępienie starcze jest przewlekłą, postępującą chorobą mózgu. Prowadzi do utraty pamięci i zdolności intelektualnych. Wiele ludzi myśli, że choroba Alzheimera jest tym samym co otępienie, w rzeczywistości są to dwa różne stany chorobowe. Demencja może być wywołana przez wiele różnych czynników, a Alzheimer jest jednym z nich. Pierwszymi oznakami choroby są problemy z koncentracją. Senior może zapominać o tym, co wydarzyło się poprzedniego dnia. Mogą występować także problemy z koordynacją ruchów i niechęć do podejmowania aktywności. Kolejnym objawem może być obniżenie nastroju i skłonność do nadmiernej drażliwości.

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona jest schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Chory cierpi na spowolnienie ruchowe, ma kłopoty z równowagą. Choroba wywołuje trudności z chodzeniem, pojawia się sztywność mięśni, która upośledza aparat mowy.  U chorych początkowo najczęściej obserwuje się drżenie rąk. Uaktywnia się w spoczynku i może także obejmować wargi, policzki czy nogi.

Cukrzyca

U seniorów najczęściej występuje „cukrzyca wieku dorosłego”, czyli typu drugiego. Dotyczy zwłaszcza osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Choroba początkowo nie daje żadnych objawów, dlatego osobom starszym (szczególnie znajdującym się w grupie ryzyka) zaleca się okresowe badania cukru we krwi. Cukrzycy nie powinno się bagatelizować – nieleczona może prowadzić do uszkodzeń naczyń krwionośnych, miażdżycy czy zawału serca.

Osteoporoza

Kolejną chorobą, która często dotyka seniorów jest osteoporoza. Nazywana jest złodziejem kości, ponieważ przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Najczęściej występuje u ludzi po 60. roku życia. Kości w wyniku zmian w ich strukturze łamią się pod wpływem najmniejszego urazu. Złamania u osób dotkniętych chorobą źle się zrastają, co prowadzi zagrożenie dla zdrowia i życia. Objawy choroby zależą od wielkości i ilości złamań. W zauważalnej fazie choroby, chorzy skarżą się na bóle kości długich i kręgosłupa.

Opieka nad seniorem

Seniorzy z powodu zaawansowanego wieku są narażeni na większą liczbę schorzeń. Wiele chorób znacznie utrudnia lub nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie, dlatego istnieje duża potrzeba opieki nad osobami starszymi. W tej roli sprawdza się opiekuna dla osób starszych, który zapewni bezpieczeństwo i pomoc w codziennych czynnościach podopiecznego. Od pracowników wymaga się wiele cierpliwości i profesjonalizmu, ponieważ praca wymaga silnego zaangażowania.

Inne schorzenia

Wśród seniorów bardzo często występuje także szereg chorób stawów, które nazywamy reumatyzmem. Do najczęstszych schorzeń zaliczamy reumatoidalne zapalenie stawów, bóle pleców i szyi, zapalenie ścięgien. Wśród seniorów coraz częściej występuje depresja. Jej najczęstszą przyczyną jest samotność. Do typowych objawów depresji starczej należą zaburzenia nastroju, rytmu snu, apatia i brak zainteresowania. Choroba naraża seniora na pogorszenie stanu zdrowia nie tylko psychicznego. Chory może nie widzieć sensu w dbaniu o siebie, cały dzień spędzać w łóżku, mało pić i jeść.