Medycyna nie zna przyczyn zaburzeń genetycznych, które są powodem wstępowania tej choroby, przez co jest ona nieuleczalna, ale z pewnością da się z nią żyć i nie jest powodem śmierci.
Jeśli w twojej rodzinie występowały choroby związane z układem autoimmunologiczne choroby tarczycy, istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się tej choroby. Okresowo kontroluj stężenie TSH, aby jak najszybciej rozpoznać rozwijającą się niedoczynność tarczycy i nie dopuścić do wystąpienia jej ciężkich objawów. Poinformuj o tym lekarzy, aby uniknąć przyjmowania leków mogących wpływać na rozwój choroby.

Zaburzenia tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem czynności tarczycy. Bardziej narażone są na nie kobiety w wieku między 45-60 lat, ale zapadają na nią również młodsze panie. Występuje u około 5% dorosłych kobiet i około 1% mężczyzn, choroba Hashimoto jest zaś najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy.
Choroba Hashimoto, inaczej przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, należy do obszernej grupy schorzeń nazywanych autoimmunologicznymi. W tej grupie chorób organizm zwraca się przeciw sobie, normalnie nastawiony na zwalczanie bakterii, wirusów, ulega rozregulowaniu i zaczyna „atakować” własne komórki.

Choroba Hashimoto – objawy

Charakterystyczną cechą tej choroby jest przede wszystkim fakt, że przez długi czas może ona nie mieć żadnych objawów i pozostawać w utajnieniu do momentu, aż funkcja tarczycy jest na tyle upośledzona i produkowanych przez nią hormonów jest tak mało, że pogarsza nam się zdrowie.
Ilość objawów, jakie mogą występować w przypadku tej choroby, jest tak duża, a jednak trudno o wczesne zdiagnozowanie jej. Dzieje się tak ponieważ stany te są uważane za powszechne przyczyny zmęczenia, przepracowania lub prowadzenia złego trybu życia. Są to m.in.: ciągłe zmęczenie, senność, kłopoty z koncentracją i pamięcią, zmienność nastrojów, skłonność do depresji, marznięcie, obfite miesiączki, suchość i szorstkość skóry, wypadanie włosów, zaparcia, bóle mięśni i stawów, podwyższony poziom cholesterolu oraz nieuzasadnione tycie.
Nie są to poważnie traktowane objawy, z którymi większość kobiet pójdzie do lekarza, a nawet jeśli nie koniecznie do właściwego. Dodatkową trudność dodaje fakt, że nie muszą one występować jednocześnie oraz w różnym natężeniu.

Stwierdzenie Hashimoto

Zdiagnozowanie choroby rozpoczyna się od zbadania szyi. Po badaniu palpacyjnym lekarz może stwierdzić, że gruczoł jest podejrzanie mały i skierować nas na badanie krwi. aby sprawdzić, jaki jest poziom hormonu tarczycowego TSH (tyroksyny) we krwi. Zbyt niski poziom spowoduje, że trzeba będzie wykonać dodatkowe badania: badanie wolnych hormonów tarczycowych czy przeciwciał przeciwtarczycowych. Istotne jest, że TSH powyżej 2,5 może już wskazywać na niedoczynność tarczycy. Jednak wyniki badań „w normie” nie oznaczają zdrowia. Norma TSH nie obrazuje stanu organizmu.

Leczenie w Hashimoto

W przeciwieństwie do skomplikowanych objawów choroby, jej leczenie zdaje się proste. Polega ono na zwalczaniu negatywnych skutków, czyli dostarczaniu preparatu tyroksyny – hormonów tarczycy, których brakuje w organizmie. Są one w formie tabletek, które spożywa się na czczo, pół godziny przed posiłkiem, celem maksymalizacji przyswojenia. Sposób rozwoju choroby będzie wyznaczał zmniejszenie lub zwiększenie dawki, jednak chorzy powinni zażywać ją do końca życia, aby móc cieszyć się zdrowiem.

Choroba Hashimoto dieta

Sprzymierzeńcem w walce z chorobą jest oczywiście zdrowa dieta i umiarkowana aktywność fizyczna oraz wsparcie bliskich. Bardzo istotne jest aby dobrać sposób żywienia do objawów towarzyszących Hashimoto oraz innych schorzeń które posiadamy. Często będzie trzeba wykluczyć grupy pokarmowe, które mają duże właściwości uczulające. Polecamy więc zrezygnować przede wszystkim glutenu, jaj, soi czy nabiału a nawet orzechów. Zaleca się spożywanie produktów bogatych w pełnowartościowe białko, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym oraz tłuszcze o dużej zawartości kwasów omega 3 oraz aktywność fizyczną, aby zwiększać libido które u osób chorujących na Hashimoto jest bardzo niskie.