Borelioza to najpopularniejsza choroba odkleszczowa. Zaczyna się rumienia na skórze, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań i odpowiednie leczenie. Sprawdź jakie są objawy boreliozy, powikłania i jak wygląda leczenie. Dowiedz się również jakie są domowe sposoby na kleszcze i jak pomóc sobie w leczeniu boreliozy
Borelioza – czym jest?
To stosunkowo nowa choroba, która została rozpoznana w drugiej połowie lat 80 XX wieku. Wywołują ją zaliczane do krętaków bakterie. Niektóre odmiany tej choroby mogą wywoływać dolegliwości neurologiczne lub stawowe. Inne bakterie mogą powodować zmiany skórne.
Objawy boreliozy
Borelioza układu nerwowego(neuroborelioza):
- Problemy z koncentracją lub pamięcią
- Drżenie mięśni
- Parastezje
- Drgawki
- Fibro mialgia
- Przeczulice
- Porażenie nerwów czaszkowych
- Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- Zapalenie mózgu
- Uczucie otępienia
Objawy neurologiczne:
- Dreszcze
- Ból gardła
- Sztywność stawów
- Gorączka
- Sztywność karku
- Depresja
- Padaczka
- Bóle głowy
- Tiki mięśni
- Zawroty głowy
- Problemy z mówieniem czy orientacją przestrzenną
Inne objawy boreliozy:
- Zapalenie pęcherza
- Zapalenie mięśnia sercowego
- Problemy z regularnym miesiączkowaniem
- Dolegliwości związane z przewodem pokarmowym: ból brzucha, zaparcia, refluks
- Zaburzenia potencji
Leczenie boreliozy
Podstawą leczenie boreliozy są antybiotyki, które zabijają bakterie. Antybiotykoterapia jest konieczna w przypadku, gdy na ciele pacjenta w ciągu 30 dni od ukąszenia kleszcza pojawi się rumień.
Leczenie boreliozy antybiotykiem powinno trwać do 3 tygodni. W momencie, gdy borelioza przechodzi w formę przewlekłą stosujemy taki sam system leczenia. Forma przewlekłą objawia się porażenia nerwów czaszkowych.
W przypadku kiedy towarzyszy nam boreliozowe zapalenie stawów, stosujemy takie same antybiotyki, ale czas leczenia wydłużony jest do 28 dni.
W przypadku później postaci skórnej boreliozy również stosuje się antybiotyki, ale czas lecenia może trwać nawet do 40 dni. Zdarza się, że konieczne jest zażywanie leków przeciwbólowych.
Leczenie boreliozy w początkowym stadium jest skuteczne w 90%. Przewlekłą borelioza jest niestety trudniejsza do wyleczenia.
Domowe sposoby na kleszcze
Kleszcza nie wolno smarować w okolicy ukąszenia alkoholem czy masłem. Może to spowodować, że kleszcz „wypluje” zakażone metabolity do krwi człowieka. Miejsce ukąszenia powinno być obserwowane przez 30 dni, ponieważ w tym czasie może pojawić się na skórze rumień. Jeśli rumień się pojawi – jesteśmy zdrowi, jeśli jednak się pojawi, musimy koniecznie udać się do lekarza.
Składniki, które wspomogą nasz układ odpornościowy:
- Witaminy z grupy B
- Wyciąg z żeń-szenia
- Echinacea
- Wyciąg z tzw. kociego pazura(cze poty puszystej)
Suplementy i rośliny o działaniu przeciwzapalnym:
- Olejek z pestek winogron
- Olejek z miłorzębu
- Olejek z pokrzyw
- Olejek z kociego pazura
- Olejek z ruszczyka kolczastego