Jeśli jesteś po raz pierwszy w ciąży każde doznanie jest dla Ciebie czymś nowym, nic dziwnego więc, że niektóre rzeczy mogą Cię niepokoić. Ból brzucha w czasie ciąży jest zazwyczaj objawem prawidłowym. Jeśli jednak czegoś się obawiasz, warto się z tym zgłosić do lekarza, który z pewnością Cię wysłucha. Kiedy ból brzucha w ciąży jest normą, a kiedy staje się powodem do niepokoju? Kilka odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Ból brzucha jest naturalny
W czasie ciąży ból brzucha jest inaczej odczuwany przy kolejnych etapach ciąży. Dobrze, jeśli nasłuchujesz swojego organizmu i zwracasz uwagę na to co się z Tobą dzieje, czasami może to zapobiec tragedii, w innych przypadkach jest zwyczajnym strachem przed nieznanym. Nie bój się jednak zadawać pytań i dostawać na je najbardziej odpowiednich odpowiedzi.
Rozciągająca się macica
Według specjalistów aż 90% kobiet odczuwa bóle brzucha w pierwszym trymestrze ciąży, jest to przede wszystkim przyczyna rozrastającej się macicy ? najpierw będą one przypominały bóle dotychczasowo Ci znane, czyli menstruacyjne, ale może pojawić się również kłucie w podbrzuszu i uczucie rozrywania w kroku. Wszystko to wynika z przekrwienia tkanek, które są bardziej wrażliwe przez wyższy poziom progesteronu. Zwiększająca się macica też nie jest bez winy, bowiem pociąga więzadła maciczne. Ból pojawia się głównie w pachwinach raz z jednej, raz z drugiej strony. Uważaj jednak, zwiększony ból z prawej strony może zwiastować zapalenie wyrostka robaczkowego.
Uważaj na poronienie
W pierwszym trymestrze bóle brzucha mogą być też objawem poronienia, obserwuj siebie, gdyż nie można lekceważyć nawet mało dokuczliwych bólów, jeśli dodatkowo pojawia się plamienie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, który zbada co się z Tobą dzieje.
Kopnięcia dziecka
Podczas drugiego trymestru macica ciągle się rozrasta i powiększa wraz z rośnięciem dziecka, które również da Ci się we znaki zaczynając się poruszać i kopać. Wszystko to jest naturalne, lecz kopnięcia dziecka bywają bolesne.
Ból + drętwienie = niebezpieczeństwo
Bardzo niebezpieczne są bóle w dole brzucha, które objawiają się jego drętwieniem. Jeśli podczas wstawania masz wrażenie spinania, braku skóry oraz tego, że brzuch nazbyt Ci drętwieje skontaktuj się z lekarzem.
Bóle krzyża
Bóle w krzyżu w czasie drugiego i trzeciego trymestru bywają również niebezpieczne, gdyż czasami zapowiadają przedwczesne odklejenie się łożyska. Łożysko odkleja się stopniowo i krwawi do wnętrza macicy, więc ból może występować bez widocznego krwawienia. Pamiętajmy jednak, że bóle w krzyżu są też czymś naturalnym i nie należy się ich przesadnie bać, a po prostu o nich wspominać przy każdej wizycie u lekarza oraz obserwować własne ciało.
Skurcze przepowiadające
Nawet od 20. tygodnia ciąży zaczynają się pojawiać skurcze przepowiadające, czyli Braxtona-Hicksa. Są one na początku nieregularne oraz niebolesne, a mówią o przygotowywaniu się macicy do porodu. Czym bliżej porodu tym skurcze przepowiadające stają się silniejsze i mogą utrudniać normalne funkcjonowanie.
Nacisk macicy na pobliskie organy
Rozpychająca się macica może naciskać na pobliskie narządy, co również powoduje bóle brzucha, kobiety często dostają przez to problemów trawiennych i zaparć. Możesz też doświadczyć bólów w prawym podżebrzu, z którymi wystąpią zgaga i nudności. Praca jelit w czasie ciąży spowalnia, a pokarmy ciężkostrawne powodują wzdęcia, które doprowadzają do kłucia brzucha.
Pamiętajmy jednak, że gdy w ciązy boli brzuch należy przede wszystkim skonsultować wszystkie nasze wątpliwości z prowadzącym nas lekarzem, który będzie mógł również nieco nam w tym bólu ulżyć, przypisując czasem leki rozkurczające. Nie stosujmy jednak niczego na własną rękę.