Bieganie jest w zasadzie pierwszą dyscypliną sportu, którą każdy z nas zaczął uprawiać w swoim życiu. Jest to czynność niemal tak naturalna, jak oddychanie i sen. Niestety brak czasu, czy zwykłe lenistwo, spowodowały, że jedyną okolicznością, w jakiej decydujemy się biegać, jest uciekający nam autobus, czy zaspanie do pracy. A szkoda, ponieważ jest to aktywność mająca zbawienny wpływ dla naszego zdrowia: pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ma zbawienny wpływ na nasze krążenie, wzmacnia naszą odporność, a nawet poprawia nasz wygląd, a poza tym praktycznie nic nie kosztuje. Załóżmy więc, że mając to wszystko na uwadze, podjęliśmy decyzję: „Chcę biegać!”. Co powinniśmy wiedzieć? Co wziąć pod uwagę?

Często popełniane błędy

Prawdopodobnie najbardziej powszechnym wśród początkujących biegaczy błędem, jest narzucenie sobie zbyt szybkiego tempa. Bieganie nie należy do najmniej wyczerpujących aktywności i zbyt wysokie obroty, w sytuacji, kiedy najczęściej uprawianym przez nas „sportem” jest sięganie po pilot od telewizora, w niczym nie pomoże, a często jest wręcz przyczyną powrotu do dawnego trybu życia. Spokojnie, niskie tempo nie jest powodem do wstydu. Bądźcie cierpliwi, a z czasem będziecie pod wrażeniem, jak wasz organizm szybko potrafi zaadaptować się do nowej rzeczywistości. Kiedy mamy kryzys i jesteśmy blisko porzucenia biegania, pamiętajmy, że zwrotnym punktem jest często trzeci tydzień, jeśli go przetrwamy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że bieganie zacznie wreszcie sprawiać nam przyjemność.

runners-635906_960_720

Inna kwestia: nawierzchnia. Starajmy się, aby nawierzchnią, po której biegamy, był grunt. Oczywiście nie musimy całkowicie rezygnować z biegania po asfalcie, czy chodniku, do tego nasz organizm także się przyzwyczai. Jednak trucht po parku, bądź lesie, będzie zdecydowanie bardziej przyjazny dla naszych stawów.

Pamiętajmy także, że ciężki posiłek pół godziny prze bieganiem nie jest najlepszym pomysłem. Ponadto, co jeszcze ważniejsze: nawodnienie! Pijmy dużo i pamiętajmy, że organizm potrzebuje zazwyczaj więcej płynów niż się o to dopomina.

Sprzęt

Bezsprzeczną zaletą biegania jest to, że może kosztować naprawdę niewiele. Nie potrzebujemy do tego profesjonalnego sprzętu i gadżetów. Najważniejsze są oczywiście buty, które powinny dobrze leżeć, być lekkie, najlepiej o jeden rozmiar za duże, ubrania z kolei wygodne i przewiewne. Nie zaprzątajmy sobie głowy drogimi gadżetami, czy odzieżą termiczną. Jeśli bieganie nas wciągnie, przyjdzie czas i na to.

Decyzja o regularnym bieganiu może pozytywnie odmienić nasze życie. Jeżeli tylko wykażemy się cierpliwością i będziemy wystrzegać się wyżej wymienionych błędów, bez wątpienia nauczymy się czerpać radość z biegania i będziemy mogli cieszyć się zdrowym i wysportowanym ciałem.