Bezsenność dołącza do coraz bardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych. Wielu ludzi miewa problemy ze spaniem – od nieznacznych trudności po poważne zaburzenia snu. Czasem bezsenność towarzyszy innym chorobom jako objaw, czasem jest odrębną jednostką chorobową. Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.
Bezsenność niejedną ma twarz
Chociaż bezsenność zazwyczaj kojarzy nam się z całymi nocami bez zmrużenia oka, ta przypadłość nie zawsze objawia się w tak ewidentny sposób. W rzeczywistości to całe spektrum zaburzeń. Obejmuje trudności w zasypianiu, budzenie się w nocy i nad ranem, obniżoną jakość snu. Bez względu na rodzaj kłopotów, bezsenność skutkuje zmęczeniem, gorszym samopoczuciem i dekoncentracją za dnia. Aby można było mówić o faktycznym problemie, objawy powinny występować co najmniej przez trzy noce w tygodniu w ciągu jednego miesiąca.
Szacuje się, że bezsenność pierwotna, czyli odrębna choroba, występuje u około 6% populacji. Pozostałe przypadki to bezsenność wtórna, która towarzyszy innym chorobom.
Jakie są przyczyny bezsenności?
Bezsenność może wiązać się z bardzo różnymi chorobami. Najczęściej są to dysfunkcje na tle psychicznym: depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, schizofrenia, toksykomania, organiczne zaburzenia psychiczne czy zespół abstynencyjny. Przyczyną bywają także choroby somatyczne, a więc schorzenia o podłożu stricte biologicznym. Poza tym bezsenność często jest spowodowana długotrwałym stresem, nagromadzeniem trudnych emocji albo przebytą traumą. Jakość snu obniżają też takie czynniki jak: światło ekranów, duszy pokój, niewygodne łóżko lub odzież, hałas, nadmiar bodźców i tym podobne.
Bezsenność – leczenie naturalne i farmakologiczne
W zależności od nasilenia objawów, bezsenność można leczyć na wiele sposobów. Przedstawiamy najbardziej popularne metody radzenia sobie z zaburzeniami snu – od tych najbardziej subtelnych, po konkretne działania medyczne.
- Wyciszenie. Aby ułatwić sobie zasypianie, należy na przynajmniej godzinę przed snem odłożyć wszelkie urządzenia elektroniczne, przygasić światło i możliwie najlepiej się odprężyć. Wskazane są spokojne aktywności jak czytanie książki, słuchanie łagodnej muzyki czy prowadzenie luźnych rozmów. Dobrym pomysłem może być medytacja lub masaż. Istotne jest też unikanie sytuacji stresowych w ciągu dnia, choć to nie zawsze się udaje.
- Przekąski. Przed snem lepiej nie spożywać obfitych posiłków. Nie należy się jednak głodzić – jeśli masz ochotę przegryźć coś wieczorem, wybierz jedzenie naturalnie sprzyjające zasypianiu. Zjedz lekką kolację bogatą w węglowodany, a mały głodek możesz zaspokoić bananem lub garścią pestek dyni – zawierają substancje działające nasennie. Dobrze jest też wypić szklankę ciepłego mleka.
- Herbaty i leki ziołowe. Zioła są znane ze swojego kojącego wpływu na układ nerwowy i usypiających właściwości. Melisa, kozłek lekarski (waleriana) i lawenda to najbardziej powszechne rośliny. Można pić je w formie naparu lub zażyć przed snem w syropie czy tabletkach. Leki ziołowe to bardziej delikatna alternatywa dla leków nasennych.
- Leki na receptę. W poważnych przypadkach bezsenności stosuje się leczenie farmakologiczne. Takie medykamenty może przepisać tylko lekarz i należy stosować je odpowiedzialnie. Zawarte w nich substancje bywają uzależniające, a przedawkowanie może prowadzić do powikłań zdrowotnych.
- Psychoterapia. Jako że bezsenność najczęściej wynika z zaburzeń psychicznych, to właśnie na nich trzeba się skupić. W wielu przypadkach konsultacja z psychiatrą lub psychologiem jest jeśli nie konieczna, to z pewnością pomocna.
Okresowe zaburzenia snu występują u wszystkich ludzi i jedna czy dwie gorsze noce od czasu do czasu nie powinny nas niepokoić. Jeśli jednak przypadłość staje się uciążliwa, warto poszukać przyczyny i podjąć odpowiednią dla siebie formę leczenia.