W czasie wakacji częściej podróżujemy samolotem. Przygotowując się do lotu warto pamiętać o kilku poradach zwiększających nasz komfort i gwarantujących poczucie bezpieczeństwa. Zagraniczne wojaże nie muszą wiązać się z dodatkowym stresem.
Zanim wejdziesz na pokład
Odwiedź diabetologa, który oceni Twój stan zdrowia i przeprowadzi wszelkie potrzebne badania. Zadbaj też o posiadanie aktualnej polisy ubezpieczeniowej na wypadek leczenia. W krajach europejskiej obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Skontaktuj się z infolinią linii lotniczych albo lotniska by upewnić się, jakie dokumenty i zaświadczenia musisz zabrać ze sobą.
Zaświadczenie lekarskie na przewóz leków samolotem
Wnoszenie na pokład leków i igieł wymaga odpowiedniego zaświadczenia od lekarza prowadzącego kurację. Dokument należy przetłumaczyć na inne języki. Dokument zawiera: dane osobowe, kontakt do lekarza, nazwę choroby oraz spis akcesoriów do pomiaru glukozy i lekarstw. Zaświadczenie lekarskie trzeba przedłożyć podczas odprawy biletowo-bagażowej. Z kolei udając się do kontroli bezpieczeństwa z wyprzedzeniem poinformuj osobę za nią odpowiedzialną o posiadanych lekach i urządzeniach, wyjmij je z bagażu i okaż zaświadczenie lekarskie, ewentualnie kopie recept.
Spakuj bagaż podręczny pod kątem swojej choroby
Weź ze sobą insulinę, glukometr, paski testowe, peny lub pompę, glukozę i igły. Umieszczenie ich w bagażu podręcznym zabezpieczy je przed skrajnymi temperaturami panującymi w luku bagażowym albo przed ewentualnością zaginięcia i zniszczenia. Leki muszą być przechowywane w oryginalnych opakowaniach.
Dostosuj dawki do posiłków
Zapytaj linie lotnicze o możliwość przygotowania posiłku dla osoby z cukrzycom. Do pór podawania posiłków dopasuj czas wstrzykiwania dawek insuliny. Warto spakować do bagażu podręcznego żywność, na ewentualność niedocukrzenia lub nieplanowanych opóźnień w podróży. Jeżeli żywność serwowana przez przewoźnika była niedopasowana do zasad diety diabetyka, spożywaj wyłącznie własną. Insulinę podawaj wtedy, kiedy zyskasz pewność, że na czas dostaniesz odpowiednie jedzenie.
Pamiętaj o strefach czasowych
Gdy zmieniasz strefę czasową, nie zapominaj o tym, że podróżowanie na zachód wydłuża dzień. Z dłuższą dobą wiąże się konieczność przyjęcia dodatkowych dawek insuliny. Lot na wschód skraca dzień i redukuję liczbę wstrzyknięć.
Zwiększona samokontrola
Długi lot oznacza konieczność częstszego badania poziomu cukru we krwi. Poinformuj towarzysza podróży albo współpasażera o tym, że chorujesz na cukrzycę i poinstruuj o czynnościach, jakie powinien wykonać w razie wypadku.
Wyrzuć zużyty sprzęt
Zabierz z samolotu używane strzykawki, igły i opakowania po lekach. Najlepiej spakuj je i wyrzuć po opuszczeniu pokładu.
Cukrzyca nie stwarza przeciwwskazań do podróżowania samolotem. Planując lot, warto pamiętać o wykonaniu kilku czynności, dzięki którym poczujesz się pewniej.