Dawno minęły już czasy, gdy okulary odgrywały jedynie rolę aparatu korekcyjnego. Współcześnie stanowią one również element garderoby. Tyczy się to zwykłych okularów oraz okularów przeciwsłonecznych i polaryzacyjnych. Za najbardziej stylowe okulary, które posiadają ciekawe oprawki, uchodzą modele takie jak Aviator lub Wayfarer produkowane między innymi przez markę Ray Ban.

Trzy role okularów

Okulary spełniają nie jedną, a dwie, niekiedy wręcz trzy funkcje. Po pierwsze, za sprawą szkieł, spełniają funkcję aparatu korekcyjnego. Działają na oczy niczym aparat słuchowy na uszy, czy aparat ortodontyczny na zęby. Stosuje się je przy najpowszechniej występujących schorzeniach wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, czy presbiopia. Po drugie, za sprawą oprawek. Jeśli zostają właściwie dobrane, wkomponowują się w nasz styl i ulepszają nasz image. Jedyny warunek to właściwie dobranie oprawek okularów do naszego wyglądu. Zdarza się, że okulary spełniają też trzecią funkcję – funkcję przeciwsłoneczną. Za sprawą odpowiednich szkieł zapobiega się różnym schorzeniom, przykładowo zaćmie fotochemicznej, osłabieniu wzroku lub jego utracie. Wszystko przez to, że tego typu okulary chronią przed promieniami słonecznymi, a niekiedy również przez odblaskami słonecznymi.

Aviatory

Aviatory to pierwszy najbardziej stylowy typ oprawek okularów. Według stylistów akcentuje on autonomiczność. Posiadają zaokrąglone i duże szkła w cienkich ramkach z metalu. Aviatory nazywa się też pilotkami, ze względu an to, iż początkowo wyrabiano je tylko dla pilotów, teraz już na szczęście dla wszystkich. Występują w wersji klasycznej i przeciwsłonecznej. Rozsławił je między innymi Tom Cruise w Top Gun z 1986 roku. Sławę zyskały też za sprawą Michaela Douglasa w Nagim Instynkcie z 1992 roku.

Wayfarery

Wayfarery to drugi najbardziej stylowy typ okularów. Według stylistów akcentuje on elegancję. Posiadają zgeometryzowane i małe szkła w grubych ramkach z tworzywa sztucznego. Wayfarery nazywa się też kujonkami, ze względu na to, iż stereotypowych kujonów zawsze wyobrażano sobie w takich okularach. Występują w wersji klasycznej i przeciwsłonecznej. Najlepszą promocję stanowiło dla nich noszenie ich przez wielkich aktorów i wielkie gwiazdy. Wśród nich znajdowali się James Dean oraz Audrey Hepburn.

Ray Ban jako ojciec Aviatorów oraz Wayfarerów

Marka Ray Ban powstała na początku dwudziestego stulecia (okulary Ray Ban znajdziesz tutaj). Zanim zyskała międzynarodową sławę i prestiż na rynku optycznym, produkowała tylko dla określonej grupy osób, mianowicie dla pilotów. To właśnie ona stworzyła tak sztandarowe modele okularów i ich oprawek jak Aviatory oraz Wayfarery.

Wybieramy oprawki okularów

O ile szkła okularów wybiera się do wady wzroku, o tyle oprawki okularów wybiera się dowolnie. Mimo wszystko warto wybrać je odpowiednio do naszego wyglądu, aby wyglądały stylowo, a nie śmiesznie, a więc, aby z nami zgrabnie współgrały. Kształt oprawek okularów wybiera się stosowanie do kształtu twarzy. Ich kolor z kolei wybiera się stosownie do koloru włosów.