Lek Apidra, z substancją czynna, którą stanowi insulina glulizynowa przeznaczony jest dla osób, które zmagają się z cukrzycą.
Można go dostać wyłącznie na receptę, a stosuje się go do 15 minut przed posiłkiem lub tuż po jego spożyciu. Lek Apidra wstrzykiwany jest podskórnie w ramię, brzuch lub udo. Oczywiście możliwe jest również podawanie go poprzez ciągłe wlewy dożylne używając pompy insulinowej.
Insulina glulizynowa, która jest substancją czynną leku Apidra, odróżnia się od insuliny ludzkiej w bardzo niewielkim stopniu, dzięki czemu działa szybciej oraz krócej od tej właśnie insuliny ludzkiej. Co więcej wspomaga ona proces przenoszenia glukozy do komórek.
Badania skuteczności leku Apidra przeprowadzano zarówno na osobach z cukrzycą typu 1 jak i na chorych na cukrzycę typu 2. W trakcie badań preparat Apidra został porównany z innymi insulinami oraz jej analogami. Wykazano, iż kontrolowanie poziomu glukozy we krwi jest skuteczne.
Jeżeli chodzi o działania niepożądane powiązane z przyjmowaniem leku Apidra, to najczęstszą przypadłością jest hipoglikemia. Pozostałe skutki uboczne można znaleźć na ulotce dołączonej do leku.
Rzecz jasna lek nie powinien być przyjmowany przez osoby, które mogą być uczulone na jakąkolwiek substancję znajdującą się w składzie preparatu, a zwłaszcza na insulinę glulizynową.
Warto zaznaczyć, iż otrzymał pozytywną opinię Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi odnośnie jego dopuszczenia do sprzedaży. Co oznacz, iż jego członkowie uznali, że korzyści płynące z przyjmowania leku Apidra są znacznie większe niż ryzyko jeśli chodzi o walkę z cukrzycą.