Amputacja to chyba najbardziej przerażający cukrzycowy scenariusz. Aby ustrzec się przed koszmarem utraty części ciała należy rzetelnie sprawdzać glikemię i starannie dbać o stopy. Źle kontrolowana choroba wiąże się ze zwężeniem tętnic dostarczających krew. W niedokrwionych miejscach rozwijają się infekcje. W skrajnych przypadkach dochodzi do martwicy tkanek, a zakażoną partię kończyny trzeba amputować. Dowiedz się jak uchronić swoje nogi przed makabrycznym wariantem przyszłości.

Dokładnie przyglądaj się skórze stóp

Wypatruj obrzęków, ubytków, pęcherzy, modzeli, odcisków, pęknięć, siniaków, zaczerwień, przebarwień, deformacji i wrastających paznokci. Sprawdzaj też temperaturę stóp i upewnij się, że nie są one cieplejsze ani zimniejsze niż zwykle. Kontroluj czucie dotykając skórę czymś lekkim i delikatnym. W przypadku pojawienia się niepokojących symptomów, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Bądź pod opieką lekarza

Uszkodzone nerwy wymagają częstych wizyt u diabetologa i podologa. Specjalista zaleci Ci aktywność fizyczną, zrównoważoną dietę i przyjmowanie odpowiednich leków. Lekarz powinien badać stan kończyn i w razie potrzeby jak najszybciej rozpoznać objawy stopy cukrzycowej. Spróbuje też samodzielnie wyleczyć rany i infekcje.

Noś obuwie ochronne

Źle dobrane buty zniekształcą stopę, przyczynią się do problemów z krążeniem i wolniejszego gojenia się skaleczeń. Materiał, z jakiego wykonane jest obuwie, musi przepuszczać powietrzem, mieć właściwości antybakteryjne oraz wyprofilowaną wkładkę gwarantującą maksimum wygody.

Nie pal papierosów

Palenie tytoniu szkodzi drobnym naczyniom krwionośnym. Utrudnia to proces gojenia się ran, przez co zwiększa ryzyko amputacji. Już jeden papieros podnosi poziom cukru we krwi. Przy zwiększonej glikemii łatwiej rozwiną się powikłania cukrzycowe.

Unikaj skrajnych temperatur

Termofory, koce elektryczne, butelki z lodem i ogrzewanie stóp przy kaloryferze nie są wskazane. Woda, w której myje się nogi, nie powinna mieć wyższej temperatury niż 37 stopni.

Noś kapcie

Chodzenie na boso zwiększy prawdopodobieństwo urazów. Łatwo o zakażenia, które przy cukrzycy pojawiają się częściej.

Odkażaj drobne skaleczenia

Przed opatrzeniem rany zdezynfekuj ręce. Przemyj ranę wodą z mydłem lub wodą utlenioną. Osusz czystym bawełnianym ręcznikiem. Zaklej skaleczenie plastrem. Wszelkie objawy zakażenia konsultuj z lekarzem.

Nawilżaj skórę

Stosuj preparaty odżywcze przeznaczone do pielęgnacji suchego naskórka. Zaleca się kremy z mocznikiem wspaniale nawilżające skórę stóp.

Właściwy pedicure

Paznokcie nie mogą być zbyt krótkie ani wystawać poza opuszki palców. Źle obcięte prowadzą do pojawiania się pęcherzy, otarć i ran. Ostre krawędzie piłuj delikatnie pilnikiem.

Poproś partnera o pomoc

Samokontrola czasem przysparza trudności. Problemy ze wzrokiem i otyłość przeszkadzająca w schylaniu się bardzo komplikują dokładne sprawdzenie stanu kończyn. Warto zatem skorzystać z pomocy drugiej osoby.

Przestrzeganie powyższych zasad gwarantuje skuteczną ochronę przed utratą ważnej części ciała. Dbając o higienę i obserwując stan stóp uniknie się drastycznej operacji.