Chcesz zgubić nadprogramowe kilogramy i zastanawiasz się, jak zrobić to szybko, skutecznie i przede wszystkim z zachowaniem racjonalnych zasad? Odchudzanie to ciężki i przede wszystkim długotrwały proces. Nie nastawiaj się, że efekt wow uzyskasz w dwa dni, tydzień czy nawet miesiąc. W walce o lepszą sylwetkę nie ma nic prostszego niż właściwa i systematyczna dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną. To gotowy przepis na pozbycie się zbędnych kilogramów w zdrowy sposób. Nie zniechęcaj się na wstępie, poznaj zasady skutecznej diety.

1. Odstaw na bok popularne diety odchudzające

Internet wrze od listy diet, które obiecują dietetyczne cuda pod tytułem „Schudnij 10 kg w 2 dni!”. Diety cud nie istnieją. Zwykle są to puste obietnice i naciąganie nieświadomych ludzi na pieniądze. Stosowanie się do tak restrykcyjnych zasad, jak niektóre z tych diet zakładają, mogą poważnie uszkodzić organizm. Zazwyczaj są one bardzo niskokaloryczne, co w efekcie miałoby przynieść utratę kilogramów. W ten sposób dostarczamy organizmowi po pierwsze za mało energii, po drugie często za mało składników odżywczych. Nie są to dobre rozwiązania.

2. Urozmaicaj dietę

Monotonny jadłospis potrafi zniechęcić każdego. Ograniczając kalorie, trzeba pamiętać, że organizm mimo wszystko powinien dostać odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczów, mikroelementów i witamin. Zadbaj o urozmaicone menu. Jeśli nie masz pomysłów, to warto pomyśleć o nowych książkach kucharskich, przeszukać internet w poszukiwaniu przepisów lub kupić e-booki, które zawierają pomysły na rozmaite posiłki w ciągu dnia. Możliwości jest dużo.

3. Planuj menu

Planowanie zwiększa Twój sukces. Każdego wieczoru lub pod koniec tygodnia zasiądź do kartki i zaplanuj menu na następny dzień lub tydzień. Planując na następny dzień, możesz to rozpisać i jeśli masz wystarczająco czasu, jeszcze przygotować te posiłki. Jeśli planujesz na cały tydzień, niech to będzie wstępna rozpiska. Zobaczysz, ile satysfakcji Ci ona przyniesie, jeśli uda Ci się ją krok po kroku realizować.

4. Jedz regularnie

Podczas skuteczności w diecie ważna jest regularność w jedzeniu. Zamiast trzech obfitych posiłków należy się przestawić i jeść dziennie około pięciu mniejszych. Przerwy między kolejnymi posiłkami powinny być mniej więcej równe. Dla wielu osób przestawienie się na jedzenie 5 posiłków dziennie może wydawać się niemożliwe, np. przez wzgląd na obowiązki nie będą w stanie ich przygotować. Dlatego w tym przypadku bardzo ważny jest punkt 4, który bardzo ułatwi cały proces rozplanowania i przygotowania posiłków. Oczywiście, jeśli wolisz zjeść 4 posiłki, jedz 4. Pamiętaj o zachowywaniu regularności.

5. Pij dużo wody

Picie wody ma dużo plusów. Nie zawiera kalorii i jest niezbędna, ponieważ pozwala oczyścić organizm z toksyn. Należy pić minimum 2 litry dziennie.

6. Ogranicz słodycze i cukier

Słodycze to nie tylko cukierki czy żelki. To również słodkie napoje gazowane i soki, z którymi musisz się pożegnać. Puste kalorie, którymi są słodycze, to nic innego jak węglowodany i cukier. Unikaj tego w swojej diecie. Dobrym zamiennikiem słodyczy wydają się owoce, jednak i to jest trochę mylące. Nie wszystkie owoce są godnymi następcami. Uważaj na banany – zawierają dużo cukru. Nie używaj cukru do herbaty i kawy. Postaraj się pić te napoje gorzkie. Jeśli nie jesteś w stanie, to używaj do nich niewielkiej ilości cukru.

7. Odpoczywaj

Istnieją badania, które potwierdzają, że u osób, które śpią i odpoczywają niewystarczająco, trudniej zaspokoić apetyt. Są częściej głodne i dodatkowo zmęczone. Zatem sen i odpoczynek mają również pozytywny wpływ na skuteczną dietę.

8. Uprawiaj sport

Nie musisz zaczynać od wyczynowego uprawiania sportu. Możesz zacząć od zwiększenia swojej aktywności fizycznej. Zamień od czasu do czasu auto na nogi lub windę na schody. Zwiększaj ilość spacerów. Z czasem pomyśl o siłowni lub treningach w domu, jeśli zdrowie Ci na to pozwala. Możesz skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem, a później uzgodnij rodzaj aktywności z trenerem. To odpowiednia osoba, która dobierze indywidualnie ćwiczenia do Twoich potrzeb i kondycji.

Podsumowanie

Grunt to świadome podejście do żywienia i znajomość zasad, które Ci w tym pomogą. Z odrobiną wytrwałości, upartości i kreatywności na pewno zrealizujesz swój cel. Jeśli złamiesz którąkolwiek z zaproponowanych przez nas zasad, to się nie przejmuj. Drobne grzeszki są również dozwolone. Ważne, by nie stały się regułą. Pożegnaj się z nadprogramowymi kilogramami!