W dobie Internetu nieustannie powstają nowe formy komunikacji. Codziennie jesteśmy bombardowani informacjami, które pojawiają się w mediach, portalach społecznościowych czy na stronach internetowych. To ogromne wyzwanie dla firm, które chcą przebić się przez istniejące, konkurencyjne treści i przykuć uwagę odbiorcy. Właściciele firm muszą na bieżąco sprawdzać marketingowe trendy i zachwycać swoich potencjalnych klientów. Tekst nie zaciekawi tak samo, jak obraz, dlatego do promocji działalności warto wprowadzić film reklamowy. Przeczytaj, jak powinna wyglądać produkcja filmu reklamowego, który skutecznie wpłynie na klienta.

Co? Jak? Dlaczego? – określ cel

Na początku zastanów się, jaki ma być cel twojego filmu reklamowego. Jakie treści chcesz w nim umieścić? Później odpowiedz sobie na pytanie, jak chcesz zrobić taki film, jakie narzędzia wykorzystać, żeby spełniał swoją funkcję. Ostatnia kwestia, to uświadomienie sobie, co da taka reklama, dlaczego chcesz w ten sposób angażować odbiorców do korzystania z twojej marki. To podstawowe pytania, dzięki którym odkryjesz, że twoja firma nie skupia się wyłącznie na prezentacji produktu, ale ma też swoją filozofię, kształtującą jej ścieżkę rozwoju.

Ustalenie grupy docelowej filmu reklamowego

Istotnym czynnikiem jest wyznaczenie targetu, czyli grona osób, do których ma być skierowany przekaz filmu reklamowego. Występuje ryzyko, że reklama nastawiona na wszystkich odbiorców może być nieefektywna i nie spełniać celu. Dlatego tak ważne jest, żeby tworzyć filmy reklamowe przeznaczone dla określonej grupy. Dokładna analiza targetu pozwoli dostosować język komunikacji, tak że będzie on dla nich zrozumiały i zwiększy zainteresowanie produktem. Albo zdobycie informacji o zwyczajach i upodobaniach danego grona sprawi, że świat przedstawiony w filmie będzie odzwierciedlał ich naturalne środowisko. Obserwacja i poznanie grupy docelowej, sprawi, że film reklamowy zatrzyma uwagę konsumenta na dłużej niż kilka pierwszych sekund oraz stworzy więź pomiędzy klientem a marką.

Scenariusz

Przed przystąpieniem do produkcji filmu reklamowego zaplanuj scenariusz. Ten krok pozwoli przedstawić historię w sposób zwięzły i zapadający w pamięć. Wizja reklamy przelana na papier da możliwość dostrzeżenia elementów zbędnych, czyli takich, które nie wpływają na zrealizowanie celu, a wręcz mogą negatywnie działać na odbiór filmu. Pamiętaj, że o losie obejrzenia reklamy do końca decyduje pierwsze kilka sekund. Nie podawaj zbyt dużo danych o firmie, żeby nie obciążyć odbiorcy, wystarczy wymienić kilka jej zalet. Jeśli uważasz, że samodzielna produkcja to dla ciebie zbyt wiele, koniecznie zapoznaj się z ofertą https://flipside.pl/filmy-reklamowe/ oni zadbają o wszystko, od scenariusza po dobór aktorów.

Storytelling

Najprościej można ująć to zjawisko, jako opowiadanie historii. Jest jednym ze sposobów promowania marki. W ten sposób można obudować opis produktu w niepowtarzalną opowieść, która intensyfikuje wyobraźnię adresata. Dobry storytelling powinien nawiązywać do kontekstu powstawania firmy, budować zaufanie odbiorców. Taka nieprzeciętna opowieść zaangażuje klientów do działania i nawiąże z nimi interakcję. Film reklamowy jest idealnym miejscem do opowiadania historii, ponieważ łączy widok i dźwięk. Używając obrazowego języka, działasz na wyobraźnię i sferę emocjonalną użytkownika. W tym samym czasie możesz też pokazać wizualizację narracji. Umiejętne połączenie wielu bodźców pozytywnie wpłynie na doświadczenie odbioru.

Emocjonalność

Zjawisko to łączy się ze storytellingiem. Opowiadana historia powinna przyjąć odpowiedni ton. Emocje na ekranie wpływają na odczucia odbiorców. Możemy wykreować film reklamowy na wzruszającą historię o miłości albo wzbudzić radość, wprowadzając wesołe postacie. Takie filmy stają się bliższe człowiekowi, może się z nimi utożsamić, a przez to sięgnąć do oferty firmy. Gra na emocjach, ukazywanie naturalności buduje zaufanie do konkretnej marki i daje poczucie bezpieczeństwa, że korzystając z jej usług odbiorca na pewno się nie rozczaruje.

Ruch na ekranie

Szybkie tempo życia nie pozwala już na czytanie opisów promujących produkt. Teraz liczy się zwięzłe przekazywanie informacji. Muszą być na tyle proste, ale też nieoczywiste, żeby zostały w pamięci na dłużej. Najlepiej do tego sprawdzi się produkcja filmu reklamowego, ponieważ odbiorcy chętniej oglądają krótkie i konkretne materiały, niż czytają artykuły. Jest dużo możliwości stworzenia dobrego filmu, zależy jaki jest twój cel. Samo połączenie statycznych kadrów z nastrojową muzyką może być skuteczne, decyduje o tym charakter produktu. Miejsce nagrań, aktorzy, ich mimika i gesty, cisza lub dźwięk, to wszystko wpływa na zmysły odbiorcy.

Call to action!

To nic innego, jak wezwanie do działania. Kluczowym czynnikiem, wpływającym na skuteczność sprzedaży produktu jest interakcja z klientem. W każdym filmie promocyjnym powinien znaleźć się ten element. Instruuje odbiorcę, co ma zrobić po obejrzeniu reklamy. Wykorzystanie call to action zostaje w pamięci grupy docelowej i aktywizuje do odwiedzenia strony firmowej lub innych czynności, na których zależy nadawcy treści.

Publikacja reklamy w różnych miejscach

Po zakończeniu produkcji filmu reklamowego zadbaj o to, żeby dotarł do jak największej liczby obserwatorów. Oprócz umieszczenia filmu tylko na własnej stronie, opublikuj go także w mediach społecznościowych, serwisach streamingowych czy w telewizji.

Podsumowując, filmy reklamowe to bardzo skuteczny sposób na prowadzenie marketingu. Decydujące jest kilka sekund od rozpoczęcia wideo, dlatego należy dobrze przemyśleć umieszczaną tam zawartość. Przy produkcji filmu reklamowego doskonale sprawdzi się zasada ‘less is more’, ponieważ opowiadania historia nie znuży odbiorców. Spróbuj wypromować swoją markę w taki sposób, a poszerzysz bazę klientów!