Mieszkańcy miast to bardzo często miłośnicy zwierząt, w tym psów. A obecność pupili wraz z właścicielami można zauważyć głównie w parkach, które zazwyczaj są jedyną możliwością, aby pies mógł się w mieście wybiegać. Małe mieszkania, brak własnego podwórka powodują, że wiele osób decyduje się na rasy psów do towarzystwa, które są niewielkich rozmiarów, dlatego w tym artykule przedstawimy 8 najpopularniejszych ras małych psów.
-
Chihuahua
Pieski Chihuahua są najmniejszą znaną rasą psów i dzielą się na dwie odmiany – krótkowłosą oraz długowłosą. Rasa ta pochodzi od najstarszej rasy psów w Ameryce Północnej – Techichi, która żyła na azteckich dworach i była nieco większa od dzisiejszej Chihuahua. Chihuahua zaliczana jest do grupy ras psów do towarzystwa, jest odważna, inteligentna i nieco nerwowa. Mały rozmiar oraz wybuchowy temperament powodują, że Chihuahua potrzebuje specjalnej troski ze strony zarówno właścicieli, jak i weterynarzy. Trzeba także uważać na podawane pokarmy – Chihuahua ma wrażliwy żołądek.
-
Buldog francuski
Buldogi francuskie to małe, ale silne i bardzo umięśnione psy. Potrzebują wielu ćwiczeń i aktywności fizycznej, aczkolwiek należy pamiętać, że są bardzo wrażliwe na upały, dlatego w gorące dni należy pozwolić psom odpoczywać i zapewnić jak najwłaściwsze warunki, dzięki którym będą mogły lepiej znosić trudne dla nich warunki pogodowe. Buldogi francuskie są bardzo ciekawskie, przyjazne i wesołe oraz bardzo przywiązują się do swojego opiekuna. Psy tej rasy mają kwadratową głowę, płaski pysk i wysuniętą do przodu żuchwę.
-
Maltańczyk
Maltańczyk to jedna z najstarszych ras psów znana już w Starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Należą do grupy psów do towarzystwa i nie mają sierści, tylko długie, białe włosy, które gubią sporadycznie. Strzyżenie wymagane jest czasami, ale czesać należy Maltańczyka codziennie. Psy tej rasy są lojalne i oddane rodzinie, ale nie tolerują obcych, są aktywne oraz łatwe do ułożenia.
-
Pekińczyk
Psy wręcz uduchowione, świątynne, które według chińskich wierzeń odganiały i chwytały demony włóczące się po świątyniach. W dawnych Chinach za kradzież Pekińczyka karano śmiercią, a miłośnikami ich hodowli byli ludzie dworu cesarskiego, gdzie po śmierci cesarza w ofierze składano również jego psy. Pekińczyki to pieski towarzyskie, które wyhodowano w Mandżurii. Jest to jedna z najstarszych ras psów na świecie i pochodzi od azjatyckich wilków. W Europie pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku. Pekińczyki są wierne swojemu opiekunowi, ale nieufne wobec obcych. Bardzo cenią sobie spokój i są niezależne. W starciu z większym psem potrafią się bronić, pokazując swoją odwagę i waleczność.
-
Shih Tzu
Psy tej rasy należą do ras psów tybetańskich i zaklasyfikowane zostały jako psy do towarzystwa. Shih Tzu są niezależne, inteligentne, towarzyskie i wesołe, ale mają skłonność do włóczęgostwa. Shih Tzu est psem upartym, ale nadaje się do życia w rodzinie. Pieski Shih Tzu podatne są na wiele chorób m.in. zapalenie tarczycy, niedoczynność nadnerczy, choroby serca, niewydolność nerek. Posiadając Shih Tzu należy szczególnie dbać o jego sierść, która często się kołtuni oraz staranną pielęgnację oczu i uszu.
-
Szpic miniaturowy
Pomeranian, czyli szpic miniaturowy prawdopodobnie przybył na Pomorze ze Skandynawii. Jest psem do towarzystwa, nadającym się na domatora. Z charakteru jest zwierzęciem jednego pana, do którego bardzo się przywiązuje, choć mimo wszystko bywa psem upartym, nad którym ciężko jest zapanować. Potrzebne zabiegi pielęgnacyjne to trymowanie oraz wyczesywanie sierści.
-
Mops
Rasa psów cesarzy chińskich, aż do XIX wieku Mopsy mogli posiadać jedynie przedstawiciele dworu cesarskiego Chin. Za niedostosowanie się do tego prawa chińczykom groziła śmierć. Przez ponad tysiąc lat hodowane na dworze cesarskim Mopsy nie miały szczęścia w XX wieku. Podczas rewolucji Mao nakazano mordować wszystkie psy tej rasy i wybito aż 90% wszystkich osobników, te których nie dotknęła śmierć uchowały się w miastach kolonialnych. Mopsy są bardzo towarzyskie i źle znoszą samotność, dostosowują się do życia w rodzinie i wykazują duże posłuszeństwo. Mopsy są bardzo popularne w Polsce, gdyż nie potrzebują zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
-
Yorkshire Terrier
Rasa ta należy do grupy terierów miniaturowych, powstała w XIX wieku, a głównym zadaniem miniaturowych terrierów było łapanie szczurów oraz myszy. Rasę tą wyhodowano w Wielkiej Brytanii w wyniku skrzyżowania ras terrierów. Ich sierść sprawia, że należą do psów, które nie powodują alergii u właścicieli. Ubrania dla Yorkshire Terrierów nie są wcale wymysłem właścicieli, brak podszerstka przy niskich temperaturach sprawia, że ubrania są niezbędne.
Więcej na temat ras psów dowiesz się na: http://www.psiaki.net/rasy.
Same słodkie maleństwa :-). Brakuje mi tutaj Toy Fox Terriera – coraz więcej tych psiaków na polskich ulicach ;-).
No i pudle w wersji mini też widuję bardzo często.