W dwudziestym pierwszym stuleciu panuje przekonanie, że jeśli nie figurujemy na jakimś portalu społecznościowym, to po prostu nie istniejemy. Portal społecznościowy to serwis internetowy, który działa w oparciu na zgromadzonej wokół niego społeczności. Obecność na portalach społecznościowych pozwala na wiele możliwości. Wśród najpopularniejszych portali społecznościowych wylicza się: Facebook, Yahoo!, Twitter, Instagram, Pinterest, My Space oraz Google+.

Facebook

Facebook to serwis społecznościowy założony w roku 2004 przez Marka Zuckerberga, Chrisa Hughesa, Dustina Moskovitza i Eduarda Saverina. Portal ten to przede wszystkim oś czasu, na której zamieszcza się wydarzenia z życia – w formie tekstów, foto, wideo i audio – a także komunikator, czyli słynny Messenger. Mark Zuckerberg, za sprawą popularności Facebooka,  został ogłoszony przez Magazyn Forbes w 2008 roku najmłodszym na świecie miliarderem i doczekał się filmu The Social Network. To obecnie najbardziej popularny serwis społecznościowy na świecie.

Yahoo!

Yahoo! to serwis społecznościowy założony w roku 1995 przez Davida Filo i Jerry’ego Yanga. Na portal składa się zarówno strona internetowa Yahoo!, jak też skrzynka mailowa Yahoo! Mail, a nawet komunikator internetowy Yahoo! Messenger, ale to nie wszystko. To jeden z pierwszych najbardziej popularnych serwisów społecznościowych na świecie.

Twitter

Twitter to serwis społecznościowy założony w roku 2006 przez Jacka Dorseya, Evana Williamsa i Biza Stone’a. Portal służy mikroblogowaniu. Każdy na Twitterze może wysłać lub odczytać tweeta, czyli wiadomość składającą się z maksymalnie 160 znaków, co sprawiło, że ten serwis społecznościowy zyskał wielką renomę.

Instagram

Instagram to serwis społecznościowy założony w roku 2010 przez Kevina Systroma i Marka Kriegera. Portal służy do hostingu zdjęć. Zamieszczanie fotografii ze swojego życia stało się na tyle popularne, że zaprowadziło Instagram do czołówki najlepszych serwisów społecznościowych.

Pinterest

Pinterest to serwis społecznościowy założony w roku 2010 przez Bena Silbermanna, Paula Sciarrę i Evana Sharpa. Portal przeznaczony został do kolekcjonowania i porządkowania zebranych materiałów wizualnych. Użytkownik Pinterestu może publikować fragmenty wizualne stron internetowych w jednym miejscu i je tematycznie segregować, a także lubić posty i je udostępniać.

My Space

My Space to serwis społecznościowy założony w roku 2003 przez Toma Andersona i Chrisa DeWolfe’a. Portal umożliwia komunikację między internautami i nawiązywanie znajomości.  Użytkownik My Space oprócz posiadania konta na serwisie i rozmawiania z innymi użytkownikami, może tworzyć galerie zdjęć oraz profile muzyczne.

Google+

Google+, znany też jako Google Plus lub G+, to serwis społecznościowy założony w roku 2011 przez firmę Google Inc. Google Inc., którego flagowy produkt stanowi  znana i lubiana wyszukiwarka internetowa Google Chrome, powstał natomiast w 1998 roku za sprawą Larry’ego Page’a i Siergieja Brina. Portal Google+ integruje wszystkie funkcje Google’a – profil, kręgi znajomych, album Picasa Web i wiele innych. Posiadając konto na portalu Google+ można posiadać to samo konto również na innych portalach, między innymi Google Mail, Blogspot oraz YouTube.