Rozpoczęcie przygody z siłownią. Z pozoru bardzo proste zadanie. Kupujemy karnet i wybieramy się na pierwszy trening. Do dyspozycji mamy hantle, sztangi, ławeczki i mnóstwo dodatkowego ciężaru. Decydując się na pierwszy trening siłowy, warto przestrzegać pewnych zasad, które dbają o nasze bezpieczeństwo i pozwalają na osiąganie lepszych wyników sportowych. Prezentujemy najpopularniejsze błędy popełniane na siłowniach.

 

Brak rozgrzewki

Chyba każdy z nas już widział osoby, które prosto z szatni na siłowni wędrują wyciskać niebotyczne kilogramy na ławeczce płaskiej. Pomijanie odpowiedniej rozgrzewki to jeden z najbardziej rozpowszechnionych błędów popełnianych przez sportowych zapaleńców. Za każdym razem należy przeprowadzić kilkuminutowe przygotowanie mięśni do wzmożonego wysiłku. Rozgrzewka powinna być traktowana jako pierwsze z ćwiczeń wykonywane tego dnia na siłowni. Pozwala ona na zwiększenie objętości i osiąganie lepszych wyników sportowych, a jej całkowity brak z pewnością narazi nas na bardzo ciężkie kontuzje.

Brak rozciągania

Zaczynając trening, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o nasze ciało. Po zakończonych zajęciach warto powtórzyć tą czynność. O ile odpowiednia rozgrzewka pozwala na przygotowanie ciała do wysiłku, tak rozciąganie bezpośrednio po nim ułatwia regenerację mięśni i zapobiega tworzeniu się zakwasów – zmory każdego trenującego.

Brak systematyczności w treningu

Systematyczność to pierwszy i jeden z najważniejszych kroków do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Z pewnością potwierdzi to każdy trener personalny lub osoba prowadząca zajęcia fitness. Odpowiednio dobrany trening wykonywany 3 razy w tygodniu jest w stanie dać dużo większe korzyści niż jednorazowe wizyty na siłowni zakończone kilkudniowymi zakwasami.

Przetrenowanie

Wcześniej wspomnianą systematyczność nie należy rozumieć jako codzienny trening siłowy. Naszym mięśniom po wzmożonym wysiłku potrzebny jest przynajmniej jeden dzień odpoczynku. Jest on niezbędny do odpowiedniej regeneracji. Warto również stosować się do zalecanych przerw w trakcie samych ćwiczeń. To właśnie w czasie pauzy rozrasta się masa mięśniowa. Jedynie trening aerobowy można wykonywać każdego dnia. Trenuj z głową!

Nieodpowiednia technika

Wciąż bardzo liczna grupa ludzi rozpoczyna swoją przygodę z treningiem siłowym bez wsparcia specjalisty. W takim wypadku przed przystąpieniem do pierwszego treningu należy bardzo dokładnie zapoznać się z poprawną techniką planowanych przez nas ćwiczeń. Większość z nich wymaga precyzji, a wykonujący musi dbać o każdy, nawet najmniejszy ruch ciała. Dotyczy to nie tylko treningu z ciężarem, ale również podstawowych czynności. Przysiady, pompki i brzuszki robiliśmy już w podstawówce. Ale czy robiliśmy je poprawnie?

Brak planu treningowego

Dobrze ułożony i dopasowany pod nasze możliwości plan treningowy nie tylko pomaga w zachowaniu systematyczności, ale jest najprostszą drogą do osiągania lepszych rezultatów. Wykonywanie losowych ćwiczeń w losowej ilości powtórzeń z pewnością nie przyczyni się do naszego postępu w treningach siłowych. Nieodłączną częścią planu treningowego jest kontrola naszego ciała. Dokonywanie pomiarów powinno odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. To doskonała możliwość na dostrzeganie postępu w sesjach treningowych.

Problem z doborem obciążenia

Trening na siłowni wymaga od nas dobrania odpowiedniego ciężaru do naszych ćwiczeń. Najrozsądniejsze będzie rozpocząć od minimalnego obciążenia, a dodatkowe obciążniki należy dokładać stopniowo. Musimy wystrzegać się operowania ciężarem przerastające nasze możliwości. Powoduje on nadwyrężenie mięśni i bardzo szybko odbiera siły, niezbędne do kolejnych powtórzeń. Dodatkowo za duży ciężar może spowodować kontuzję.