Mimo że soczewki kontaktowe stały się równie popularne jak okulary, to wciąż powiela się wiele mitów na ich temat. Poniżej przedstawiamy te najczęstsze, które mogą niektórych wprowadzić w błąd i skutecznie zniechęcić do soczewek.

Oko w soczewce nie oddycha

Dostępne dziś na rynku soczewki, szczególnie te silikonowo-hydrożelowe, charakteryzują się wysoką przepuszczalnością tlenu. Dzięki zaawansowanej technologii jest ona pięć razy wyższa niż w soczewkach innego rodzaju, na przykład hydrożelowych, które jeszcze stosunkowo niedawno znajdowały się w powszechnym obiegu. W ten sposób narząd wzroku pozostaje dobrze dotleniony. Warto też podkreślić, że soczewki swoim kształtem dostosowują się do anatomii oka, a szczególnie rogówki. Wszystkie te elementy składają się na to, że soczewki kontaktowe okazują się nie tylko komfortowe w noszeniu, ale co ważniejsze bezpieczne dla oczu.

Soczewki kontaktowe wywołują częste infekcje oka

Owszem, soczewki kontaktowe mogą wywołać infekcje oka, ale tylko w jednym przypadku – jeśli są niewłaściwie użytkowane, a przy ich przechowywaniu nie są przestrzegane zasady higieny – podkreśla ekspert  soczewki24.pl.

Dlatego tak ważna jest codzienna dezynfekcja soczewek przy użyciu specjalnego płynu, jak również mycie rąk przed każdym założeniem i ściągnięciem kontaktów, a także sama wymiana kontaktów na nowe w chwili gdy upłynął ich termin ważności. Soczewki tygodniowe należy bezwzględnie wymienić po siedmiu dniach, nawet jeśli tylko raz „gościły” na naszych oczach. Najmniej problematyczne wydają się soczewki jednodniowe, które zmieniamy na bieżąco.

pielegnacjasoczewek

Soczewka może nagle wypaść z oka

Jeżeli nosimy miękkie soczewki kontaktowe, to ryzyko, że wypadną nam one z oczu jest praktycznie zerowe, o czym świadczy chociażby liczba osób aktywnie uprawiających w nich sporty, nawet wyczynowo. Siła, z jaką soczewka przylega do oka, zależy od jego średnicy, więc jeśli parametry zostały dobrze dobrane przez okulistę, to nie musimy się właściwie obawiać żadnej przykrej niespodzianki.

Soczewka kontaktowa może się przemieścić za gałkę oczną

Obawy, że soczewka przemieści się za gałkę oczną, są zupełnie niepotrzebne i nieuzasadnione, gdyż uniemożliwia to sama budowa gałki ocznej, która wyposażona w specjalną barierę ochronną pokrywa przednią część oka, zwijając się pod górną i dolną powieką, co staje się naturalną przeszkoda dla soczewki, aby przypadkiem nie „zawędrowała” za gałkę oczną.

Astygmatyzm uniemożliwia noszenie soczewek kontaktowych

Co prawda jeszcze jakiś czas temu soczewki dla astygmatyków dalekie było od ideału, ale od wiele zdążyło się w tym zakresie zmienić na lepsze. I dzisiaj astygmatyzm wcale nie jest przeszkodą w noszeniu soczewek kontaktowych. Jednak dla osób z taką wadą wzroku przeznaczone są soczewki toryczne, które choć droższe, to podobnie jak te sferyczne są dostępne w wersji jednodniowej, tygodniowej lub miesięcznej oraz w szerokim przedziale mocy korekcyjnej.

soczewkijednodniowe

Nie w każdym wieku można nosić soczewki

Soczewki kontaktowe można nosić bez względu na wiek, choć z pewnością najchętniej sięgają po nie osoby młode. Ostatnie badania wykazały, że już trzynastolatkowie wybierają kontakty zamiast szkieł. Nic dziwnego, gdyż to właśnie osobom młodym zależy na atrakcyjnym wyglądzie i prowadzeniu aktywnego tryb życia.

Wiele osób w dojrzałym wieku błędnie uważa, że soczewki nie są dla nich, gdyż potrzebują oni „czegoś” do widzenia z bliska i z daleka. Dlatego odruchowo sięgają po okulary progresywne, nie wiedząc nawet, że doskonałą alternatywą będą progresywne soczewki kontaktowe o takich samych właściwościach co szkła. Dzięki łagodnym przejściom i układowi mocy w centralnej strefie soczewki, zapewniają one ostre widzenie zarówno podczas czytania, jak i jazdy samochodem.

Nie można pływać w soczewkach kontaktowych

Soczewki to idealne rozwiązanie dla osób uprawiających sport.  Nie inaczej jest w przypadku pływania. Choć zaleca się, aby do tej aktywności fizycznej wybierać soczewki jednodniowe, gdyż w przypadku tych o dłuższym cyklu istnieje ryzyko, że przenikną do nich znajdujące się w wodzie drobnoustroje, co może stać się przyczyną infekcji. Dlatego przy każdorazowej wizycie na basenie czy pływalni najbezpieczniejszą opcją pozostaje zakładanie soczewek jednodniowych.