Modowe wpadki zdarzają się każdemu. Dużo się o nich słyszy w kontekście celebrytów, kiedy są na czerwonych dywanach lub na ściankach. Spotykają one również zwyczajnych ludzi na co dzień. Moda to ciekawy i zarazem kontrowersyjny temat. W jednej chwili potrafi wywołać ogromną burzę niekoniecznie ciepłych słów. Sprawdź, jakie są największe modowe faux pas. Być może ten artykuł uchroni Cię przed ich popełnieniem.

Zły rozmiar

Pierwszym podstawowym błędem modowym są ubrania w nieodpowiednim rozmiarze. Częsty widok na ulicach to spadające lub za długie spodnie, za długie rękawy przykrywające dłonie lub ewidentnie za ciasne bluzki czy koszule. Ani za duży ani za mały rozmiar nie jest dobry. Za duże ubrania dodają kilogramów i zakrywają kształty. Z kolei za małe ubrania na pewno nie pozwolą poczuć się swobodnie. Czeka Cię ciągłe poprawianie się i sprawdzanie, czy nie widać niepożądanej części ciała. Komfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny jest bardzo ważnym aspektem podczas noszenia wybranego outfitu.

Za dużo wzorów

Nikt nie zabrania łączyć ze sobą wzorów, ale istnieją pewne granice. Jak ze wszystkim. Należy robić to z wyczuciem i umiejętnie, a niestety nie wszyscy to potrafią. Wzory kwiatowe dobrze jest łączyć z czarno-białymi wzorami, czyli np. z paskami, kropkami czy pepitkami występującymi w takiej wersji kolorystycznej. Wzory z rodziny geometrycznej można miksować ze sobą dowolnie. Bluzka lub koszula w kratę będzie dobrze wyglądała ze spodniami w paski. Bezpiecznie jest dobierać wzory na zasadzie duży-mały, tzn., jeśli górę outfitu masz z drobnym wzorem, to na dół śmiało możesz założyć większy wzór. Pomoże to zachować odpowiednie proporcje sylwetki i uniknąć modowej wpadki.

Zbyt tęczowo

Osoby interesujące się modą wiedzą, że co sezon, kolory królujące na wybiegach się zmieniają. Próbowanie łączenia wszystkich kolorów z poprzednich lat przynosi fatalny wytwór. Efekt tęczy zostaw żywiołom. Jeżeli chodzi o stylizację, to trzeba znać umiar. Czasem wystarczy dobrać tylko drobny akcent, np. buty, torebkę lub żakiet, w intensywnym kolorze by outfit się wyróżniał. W ten sposób na pewno również go ożywisz. Bez zbędnego przerysowywania go.

Źle dobrana bielizna

Dobór bielizny to przecież podstawa, dlaczego tak wiele pań robi to źle… Wydawać by się mogło, że element ten nie odgrywa istotnej roli, ponieważ schowany jest pod innymi elementami garderoby, ale rzeczywistość jest inna. Co podczas doboru bielizny może pójść nie tak? Trzy podstawowe punkty: fason, kolor, rozmiar.

Rozmiar: Wiele kobiet nie konsultuje doboru rozmiaru np. biustonosza z brafitterką i szczególnie latem, kiedy widać najwięcej, niektóre wpadki modowe są nie do przeskoczenia. Odstające lub zbyt opinające ciało miseczki potrafią odznaczać się nawet przez bluzki, koszulki i sukienki, co sprawia, że cała stylizacja wygląda nieestetycznie.

Kolor: Kobiety w swojej szafie powinny mieć co najmniej jeden komplet bielizny cielistej oraz czarnej. Dlaczego? Są to kolory praktyczne i dobrze się prezentujące. Jasne sukienki lub białe spodnie i czerwona bielizna? Nie popełniaj tego błędu! To najczęstsza wpadka. Postaw na cieliste kolory bielizny. W tej sposób mocny kolor nie będzie przebijał przez żadne ubranie, a Ty unikniesz zwracania na siebie uwagi. 

Fason to zwykle kwestia indywidualna. Należy jednak zadbać o to, by nie było widać ramiączek od biustonosza, gdy ma się na sobie suknie balową z odkrytymi ramionami.

Brudne ubrania lub buty

Błahostka a na jaką gafę Cię naraża… Najczęstszym błędem są zmechacone swetry, poplamione lub podziurawione koszulki i brudne buty. Obuwie to dopełnienie całej stylizacji. Jak chcesz wyglądać zjawiskowo, kiedy buty są brudne lub co gorsza, zniszczone? Nawet najdroższe buty nie zrobią z Ciebie gwiazdy, jak będą obłocone lub zakurzone. 

Niewłaściwa długość krawata

U panów często modowym błędem jest niewłaściwa długość krawata. Zwykle powinien on sięgać klamry paska. Czasami na wybiegach można zauważyć, że są one za długie lub za krótkie. W żadnym z tych wariantów nie wyglądają dobrze. Panowie, zadbajcie o to, by zawsze były odpowiedniej długości.

Podsumowanie

Takich błędów modowych można znaleźć zdecydowanie więcej. Zacznij od zmiany tego, co być może pojawiło się na tej liście, a w Twoim ubiorze pojawić się nie powinno. Wpadki zdarzają się każdemu, ważne, żeby robić małe kroki do przodu i podążać za modą.