Bandaże dziane, półelastyczne czy elastyczne to jedne z tych elementów, których nie może zabraknąć w domowej apteczce. Zwykle są wykorzystywane przy różnego rodzaju stłuczeniach i urazach w celu usztywnienia konkretnej części ciała. A skoro już o tym mowa… przedstawiamy wam 5 najważniejszych technik bandażowania, które warto znać w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Wszystkiego dowiecie się poniżej.
Bandażowanie – to należy wiedzieć
Wbrew pozorom bandażowanie nie służy wyłącznie do usztywniania kończyn tuż po urazie, lecz także do przytrzymania opatrunku, uszczelnienia czy odizolowania rany od bodźców zewnętrznych. Niemniej umiejętność bandażowania oraz dopasowania opatrunku do rodzaju zaistniałego urazu jest naprawdę cenna. Jest to bowiem podstawowy element pierwszej pomocy, który może dotyczyć zarówno dłoni, stopy, jak i kolana. Istnieje bowiem kilka sprawdzonych technik, które są po dziś dzień wykorzystywane w zależności od sytuacji.
Rodzaje bandaży
Jeszcze zanim przejdziemy do wyszczególnienia technik bandażowania, chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na materiał wykonania bandaży. W świecie medycznym istnieje bowiem podział na bandaże:
- Dziane – bandaże dziane to bez wątpienia jedne z najczęściej stosowanych rozwiązań. Wykonane z poliestru czy wiskozy są zwykle wykorzystywane do owinięcia czy usztywnienia opatrunku.
- Półelastyczne – bandaże półelastyczne przypominają w dużym stopniu bandaże dziane. Niemniej mają one zwiększony stopień elastyczności.
- Elastyczne – dzięki swej elastyczności bandaże elastyczne znalazły zastosowanie w sytuacjach, w których konieczne jest usztywnienie lub całkowite unieruchomienie urazu kończyny. Mogą także posłużyć do wykonania opatrunku uciskowego.
- Gipsowe – bandaże gipsowe możemy także określić mianem opasek gipsowych. Jak sama nazwa wskazuje, służą do szybkiego i skutecznego unieruchomienia. Bandaż gipsowy po kontakcie z wodą sztywnieje i tworzy swego rodzaju skorupę.
- Kohezyjne – w przeciwieństwie do bandaży półelastycznych czy elastycznych bandaż kohezyjny nie wymaga specjalnej zapinki. Wykonany ze specjalnego materiału przylepia się sam do siebie.
Tutaj – https://eplaster.pl/ – znajdziesz wysokiej jakości materiały opatrunkowe, w tym właśnie bandaże, kompresy czy plastry z opatrunkiem.
Techniki bandażowania
O technikach bandażowania moglibyśmy mówić wiele… W zależności od rodzaju i stopnia urazu zda egzamin inna technika. Warto znać przynajmniej podstawowe sposoby bandażowania, by w razie nagłej sytuacji bez problemu skorzystać z materiałów opatrunkowych. Jakie techniki bandażowania możemy wyróżnić?
- Bandażowanie koliste – jest to najszybsza, a zarazem najprostsza technika bandażowania. Polega wyłącznie na całkowitym pokryciu każdej poprzedniej warstwy. Istotne, aby warstwy zachodziły na siebie.
- Bandażowanie śrubowe – w tym przypadku mamy do czynienia z techniką, która przypomina bandażowanie koliste. Otóż każda warstwa wybranego opatrunku powinna przykryć co najmniej 2/3 poprzedniej warstwy.
- Bandażowanie wężykowe – wówczas wykonujemy skośne obwoje tak, aby pomiędzy warstwami pozostawała wolna przestrzeń. Metodę wężykową zwykle wykorzystujemy do przymocowania uszkodzonej kończyny do opatrunku stabilizującego.
- Bandażowanie kłosowe – technika ta jest nieco trudniejsza. Bandażowanie kłosowe polega bowiem na wykonaniu tzw. ósemek, które są poprowadzone wokół dwóch osi.
- Bandażowanie żółwiowe – metoda żółwiowa jest z reguły stosowana do bandażowania zgiętych stawów w sposób zbieżny lub rozbieżny. Bandażowanie rozpoczynamy od środka uszkodzonego stawu, kierując się na zewnątrz lub wewnątrz.
To oczywiście nie wszystko! Przedstawiliśmy wam jedynie kilka najważniejszych technik, które mogą różnić się od siebie stopniem trudności czy rodzajem wykorzystywanego materiału opatrunkowego. Warto jednak zapoznać się z nimi, by w razie konieczności móc bez większych trudności wykorzystać nabyte umiejętności.