O tym, że pomysły i praca Polaków jest doceniana poza granicami naszego kraju, wiemy nie od dziś. Kilka marek oprócz sukcesu na rodzimym rynku przedsiębiorstwo doczekała się również zagranicznych sprzedaży produktów. Wiedzieliście, że polskie firmy mają swoje oddziały w Los Angeles, a z naszych usług korzysta większość europejskich krajów? Przedstawiamy zestawienie polskich firm, które są znane na cały kontynent.
Polska gra osiągnęła sukces na całym świecie
Blisko 500 milionów zł przychodu w 2017 roku uzyskał wydawca absolutnych hitów wśród gier wideo. Mało kto wie, że za sukcesem gier z serii Wiedźmin stoi warszawska firma założona w 1994 roku przez Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego. Grupa kapitałowa CD Projekt posiada siedzibę w stolicy Polski, jeden oddział w Krakowie oraz jeden w… Los Angeles. Aktualnie w swoim portfolio CD Projekt może umieścić siedem gier produkowanych nieprzerwalnie od 2007 roku. Co ciekawe, wszystkie tytuły oparte są na serii książek autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Najnowszym produktem wypuszczonym spod ręki polskiej firmy jest gra wideo Wiedźmin 3: Dziki Gon. Jej premiera miała miejsce w 2015 roku na komputery PC oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One. Jakie są plany na kolejne lata?
CD Projekt – kolejna odsłona
Grupa CD Projekt w następnych miesiącach będzie pracowała nad kolejną odsłoną komputerowej adaptacji powieści Sapkowskiego. Firma zapowiedziała już premierę rozbudowanej, samodzielnej wersji minigry z Wiedźmina 3. Dokładnej daty ukazania się gry Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana nie podano, podobnie jak daty premiery Cyberpunka 2077. Wiadomo jednak, że polska firma będzie stawiała na rozwój studia w Krakowie, aby te za jakiś czas mogło zacząć tworzyć własne wysokobudżetowe produkcje. Podobne do tych, które aktualnie produkowane są w Los Angeles. CD Projekt zapowiedziało również pracę nad zupełnie nową grą utrzymaną w dobrze znanych klimatach RPG. Ciekawi jesteście tytułu?
PESA napędza europejskie koleje
Historia Pojazdów Szynowych PESA Bydgoszcz sięga aż 1851 roku, kiedy to pod nazwą Ostbahn-Werkstatt-Bromeg zostały uruchomione zakłady zajmujące się przez cały XIX i XX wiek naprawami taboru kolejowego. Obecną nazwę przedsiębiorstwo przyjęło dopiero w 2001 roku i oprócz prac modernizacyjnych rozpoczęło produkcję pojazdów szynowych. Początkowo skupiano się jedynie na kolejach, jednak w 2005 roku PESA rozpoczęła produkcję nowoczesnych tramwajów. Z czasem ten segment komunikacji stał się podstawową działalnością firmy. Pojazdy spod szyldu bydgoskiej PESY można oglądać przede wszystkim na krajowych torowiskach, jednak firma swoją obecność zaznaczyła również w Niemczech, Rosji, we Włoszech, na Białorusi, w Rumunii, Bułgarii i Kazachstanie. Z pojazdów szynowych PESA chętnie korzystają również Ukraińcy i Litwinie. Zagraniczna sprzedaż usługi powoduje nie tylko ekspansję marki, ale również nowe miejsca pracy. Szacuje się, że dzisiejsza bydgoska hala produkcyjna jest w stanie zatrudnić blisko 4000 pracowników.
Sukcesy na rynku odzieżowym i obuwniczym
Jedną z najbardziej znanych polskich marek odzieżowych, która osiągnęła sukces nie tylko w kraju, jest zdecydowanie 4F. Firma z ponad 12-letnim doświadczeniem produkuje odzież i akcesoria sportowe zarówno do treningu, jak i codziennego noszenia. Co przyniosło marce tak dużą popularność? Przede wszystkim współprace z komitatami olimpijskimi. Od 2008 roku 4F ubiera polskich sportowców w kolekcje przygotowane specjalnie na igrzyska letnie oraz zimowe. Rok wcześniej firma z Krakowa rozpoczęła współpracę z Polskim Związkiem Narciarskim a odpowiednio w 2015 i 2016 roku zostały podpisane umowy z Łotewskim Komitetem Olimpijskim oraz serbskim odpowiednikiem. Sklepy stacjonarne firmy 4F można spotkać nie tylko w Polsce, ale również Na Łotwie, Słowacji, w Rumunii oraz Czechach.
Współpraca ze sportowcami
Polska firma oprócz współpracy z komitetami olimpijskimi zdecydowała się na współpracę z popularnymi sportowcami. Od kilku lat 4F jest sponsorem jednego z najlepszych skoczków narciarskich w historii – Kamila Stocha. Stoch w ubiegłym roku doczekał się nawet własnej limitowanej kolekcji, która cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród fanów. Ubrania marki 4F można było zauważyć również u Novaka Djokovicia. Serb jest wielokrotnym triumfatorem prestiżowych zawodów należących do Wielkiego Szlema. Stawał na najwyższym stopniu podium w Australian Open, French Open czy Wimbledonie.
Polskie obuwie w Europie
Podobną popularnością do 4F może pochwalić się firma obuwnicza CCC. Przedsiębiorstwo z dolnośląskich Polkowic zajmuje się dystrybucją towaru na terenie Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Chorwacji, Słowenii, Rosji, Łotwy czy także Serbii. Mało kto wie, że rodzimym biznesem jest również przedsiębiorstwo Reserved. Gdańska firma poza granicami naszego kraju posiada już ponad 100 sklepów stacjonarnych. Robi wrażenie, prawda?
A gdzie firma Wielton, produkująca naczepy? Przecież naczepy z Wielunia jeżdżą po całej Europie i nie tylko!