Łamanie przepisów na drodze przychodzi nam z taką samą łatwością jak wsiadanie do samochodu. Co prawda przyjęło się powiedzenie, że kierowca bez mandatu to jak żołnierz bez karabinu, ale mocne wzięcie sobie tych słów do serca może stworzyć prawdziwe niebezpieczeństwo na drodze i uszczuplić naszą kieszeń o kilka stówek.


Wykroczenia, które popełniamy najczęściej1. Przekroczenie prędkości – każdy kierowca, który lubi dodać więcej gazu i znacznie przekroczyć dozwoloną prędkość, musi liczyć się z możliwością dostania mandatu nawet w kwocie 500 zł i otrzymania 10 punktów karnych. Przekraczanie prędkości znalazło się na szczycie listy ze względu na naszą nadgorliwość oraz ze względu na ogromną ilość pułapek, które czekają na nas na drodze. W niektórych miejscach w Polsce patrol drogówki można spotkać co kilkanaście kilometrów, a ukryty fotoradar za każdym zakrętem.
2. Nieprzestrzeganie znaków i sygnalizacji świetlnej – wykroczenie, na które narażeni są przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, gdzie czasami nie można połapać się w ilości znaków i świateł. Przyznać jednak trzeba, że lubimy przejechać na ostatnią chwilę, na ciemnym żółtym wielu z nas, zamiast hamować dodaje gazu.
3. Przejechanie podwójnej ciągłej – nie jesteśmy cierpliwymi kierowcami. Często i gęsto zdarza nam się wyprzedać na podwójnej ciągłej, o ile nam takie zachowanie wydaje się bezpieczne, tak jadący za nami policjant w nieoznakowanym radiowozie, wcale nie musi się z nami zgodzić, a na pewno chętnie wręczy nam mandat.
4. Niezapięcie pasów bezpieczeństwa – choć większość z nas pamięta o obowiązku zapięcia pasów, tak zdarzają się jeszcze osoby, którym wydaje się, że przejechanie 5 km jest na tyle bezpieczne, że nie trzeba ich zapinać. Na śmiałków, którzy wpadną w ręce drogówki, czeka mandat w wysokości 100 zł.
5. Niewłaściwe przewożenie pasażerów – wielokrotnie zostało udowodnione, że do malucha zmieści się kilkanaście osób, dlatego próbujemy swoich sił, przewożąc może nie kilkanaście, ale kilka osób za dużo. Takie próby są fajne, jeśli odbywają się w nieporuszającym się samochodzie, inaczej powinny zakończyć się mandatem.
Kiedy następnym razem wsiądziesz za kółko, przypomnij sobie nasze zestawienie i nie bądź egoistą na drodze. Jeśli nie przekonują Cię kwoty mandatów, pamiętaj, że ludziom na drodze, może zależeć na życiu.

Wpis powstał we współpracy z Almot Auto z Piaseczna.