Posiadanie rasowego psa to nie tylko prestiż, ale także radość z codziennego oglądania pięknego stworzenia. Każdy preferuje inne rasy, niektórzy wolą małe pieski do towarzystwa, które mieszczą się w torebce, inni doceniają piękno dużych ras pracujących, a jeszcze inni miłością obdarzają psy pochodzące z konkretnego regionu lub kraju. Miłośnicy danej rasy są za szczenię zapłacić naprawdę dużo. Jak wiele? Oto kilka rasowych psów, których zakup to spory wydatek.

  1. Mastif tybetański

Jak sama nazwa wskazuje te ogromne psy pochodzą z Tybetu. Są tam wykorzystywane jako psy stróżujące i pasterskie. To także jedna z najstarszych ras na świecie, a pierwsze wzmianki o nich pojawiają się w pismach starożytnych badaczy – Arystotelesa i Megastenesa. Nie tak dawno temu świat obiegła wiadomość, że chiński miliarder kupił mastifa o wyjątkowym, czerwonym umaszczeniu za bagatela 1.5 miliona dolarów. Tak wysoką ceną cechują się jedynie osobniki czystej krwi, których na świecie pozostało już tylko około 100. Ceny szczeniąt po mniej szlachetnych rodzicach zaczynają się od 7000 dolarów.

  1. Pies faraona

Nazwa tej rasy jest nieco myląca, bowiem wbrew pozorom pies faraona nie pochodzi z Egiptu. Nazwą tą określano niegdyś wszystkie psy żyjące w regionie Morza Śródziemnego. W rzeczywistości rasa ta wywodzi się z okolic Malty, a określenie „pies faraona” przylgnęło do niej ze względu na wizualne podobieństwo do psów przedstawianych na egipskich hieroglifach i malowidłach. Swoją popularność rasa ta zawdzięcza bardzo eleganckiemu wyglądowi, a także ciekawej właściwości uszu, które rumienią się gdy zwierzę jest podekscytowane i szczęśliwe. Aby stać się posiadaczami rasowego psa faraona, trzeba liczyć się z kosztem zaczynającym się od 6500 dolarów.

  1. Akita

To pochodząca z dalekiej Japonii rasa psów, która niegdyś towarzyszyła samurajom. Szacuje się, że akity przybyły do kraju kwitnącej wiśni z pierwszymi osadnikami i pierwotnie były przeznaczone do walk psów. Dzisiaj są one głównie traktowane jako psy do towarzystwa, czasami także stróżujące. II wojna światowa znacznie zmniejszyła ich liczbę, która została odbudowana dzięki ogłoszeniu tej rasy elementem dziedzictwa narodowego Japonii. Są to psy omocnym, upartym i silnym charakterze, które nadają się tylko dla doświadczonych hodowców. Ceny za rasowe szczenię zaczynają się od 4500 dolarów.

Obejrzyj inne, bardziej popularne psy rasowe na psiaki.net.

  1. Samojed

Swoją nazwę zawdzięczają plemieniu Samojedów, przemierzających bezdroża Syberii, gdzie pełniły rolę psów ciągnących sanie oraz pomagających w polowaniu. To właśnie swojemu pochodzeniu zawdzięczają charakterystyczną, białą barwę i puchate futro. Są bardzo inteligentne, mocno przywiązują się do właściciela i mają dużo energii. Lubią także szczekać, ale nie sprawdzają się jak psy stróżujące, ponieważ ze względu na przyjacielski charakter szybko dogadują się także z obcymi. Ceny za szczenię samojeda zaczynają się od 4000 dolarów.

  1. Lowchen

To kolejna rasa z długą historią, której początki odnotowany na terenach średniowiecznych Niemiec i Francji. Kudłate pieski o charakterystycznej, długiej sierści towarzyszyły głowom państw w całej Europie. Ze względu na wygląd nazywane są takie lwimi pieskami. To czworonogi, które bardzo przywiązują się do właściela, towarzysząc mu prawie na każdym kroku. Są zawsze skore do zabawy i bardzo rodzinne. Pogodny charakter przysporzył im wielu wielbicieli, ale pozostało niewiele czystej krwi przedstawicieli tej rasy. Ceny za szczenię lewka zaczynają się od 3000 dolarów.

SONY DSC

Loewchen – lwi piesek