Jest pewna substancja pochodzenia organicznego, która występuje w czterech źródłach, efektem czego ma cztery nazwy. W kawie nazywa się ją kofeiną, w herbacie teiną, w yerba mate mateiną, a w guaranie guaraniną. Słynie ze swoich właściwości pobudzających i podnoszenia ciśnienia krwi. Poznajmy ją bliżej od jej czterech stron występowania:

O ciśnieniu krwi

Ciśnienie krwi stanowi nacisk z jakim przepływająca krew wywierana naczynia krwionośne, a więc na żyły i tętnice. Prawidłowe ciśnienie, które nie zagraża życiu i powoduje dobre samopoczucie, wynosi 120/80 mm Hg. Nieprawidłowe ciśnienie to ciśnienie zbyt wysokie lub zbyt niskie, ewentualnie skaczące. Nadciśnienie, czyli hipertonia, które zagraża życiu prowadząc do zawału serca i udaru mózgu, ale powoduje przeważnie dobre samopoczucie, wynosi powyżej 140/90 mm Hg. Niedociśnienie, czyli hipotonia, które nie zagraża życiu, ale powoduje złe samopoczucie prowadzące do osłabienia a nawet omdleń, wynosi poniżej 100/70 mm Hg. O ile groźne nadciśnienie się leczy, o tyle niegroźnego, choć uciążliwego niedociśnienia nie leczy się.

Na ratunek dla niskiego ciśnienia

Wiele osób zmaga się z niskim ciśnieniem, nawet jeśli nie stale, to przynajmniej czasowo. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się wówczas filiżanka kawy zawierającej kofeinę. Okazuje się jednak, że równie pobudzająco co kofeina w kawie działa teina w herbacie, mateina w yerba mate oraz guaranina w guaranie. Osoby z wysokim ciśnieniem muszą uważać na powyższe napoje, osoby ze skaczącym ciśnieniem powinny pić je ostrożnie, a osoby z niskim ciśnieniem mogą je pić do woli. Warto jednak pamiętać, że kawa oraz herbata wypłukują  magnez, nazywany nie bez powodu pierwiastkiem życia, dlatego trzeba go systematycznie suplementować.

Kawa

Kofeina – substancja w kawie

Kofeina to substancja psychoaktywna pochodzenia organicznego występująca w kawie. Podnosi ciśnienie krwi oraz działa na układ nerwowy powodując pobudzenie fizyczne i psychiczne. Kofeiny w kawie występuje więcej niż teiny w herbacie, a ponadto lepiej się wchłania.

Herbata

Teina – substancja w herbacie

Teina to substancja psychoaktywna pochodzenia organicznego występująca w herbacie. Podnosi ciśnienie krwi oraz działa na układ nerwowy powodując pobudzenie fizyczne i psychiczne. Teiny w herbacie występuje mniej niż kofeiny w kawie, a ponadto gorzej się wchłania.

Yerba Mate

Yerba Mate

Mateina – substancja w yerba mate

Mateina to substancja psychoaktywna pochodzenia organicznego występująca w yerba mate. Podnosi ciśnienie krwi oraz działa na układ nerwowy powodując pobudzenie fizyczne i psychiczne. O ile kofeina i teina wypłukują cenny magnez z organizmu, o tyle mateina tego nie robi.

Guarana

Guarana

Guaranina – substancja w guaranie

Guaranina to substancja psychoaktywna pochodzenia organicznego występująca w guaranie. Podnosi ciśnienie krwi oraz działa na układ nerwowy powodując pobudzenie fizyczne i psychiczne. Oprócz tego zmniejsza ona tkankę tłuszczową, a zwiększa libido.