Proces starzenia obniża nie tylko możliwości fizyczne seniorów, ale również ich pamięć. Choć na zachodzące zmiany ma wpływ wiele czynników, takich jak dieta, genetyka czy tryb życia, to istnieje sposób na skuteczne przeciwdziałanie i częściowe niwelowanie skutków starzenia. Zadaniem opiekunki dla osób starszych jest dbanie o jak najlepszą kondycję fizyczną i psychiczną swoich podopiecznych. W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób można zadbać o pamięć seniora.

Gry i zabawy pamięciowe

Najlepszym sposobem na polepszenie funkcjonowania mózgu jest regularne angażowanie go do pracy. Dobrym sposobem na zachęcenie seniora do aktywności są gry i zabawy pamięciowe. Rolą opiekunki jest zadbanie o to, aby gry były dopasowane do zdolności osoby chorej i żeby były na tyle zróżnicowane, aby osoba starsza nie nudziła się i nie traciła zapału do pracy.

Przykładem takiej gry może być np. powtarzanie ciągu słów czy popularna gra memory. Opiekunki, które dopiero zaczynają i chciałyby dowiedzieć się więcej na temat dbania o kondycję fizyczną i psychiczną swoich podopiecznych, mogą wspomagać się blogami branżowymi. Jeden z nich możemy znaleźć tutaj: https://laxocare.pl.

Aktywność umysłowa

Kolejnym sposobem na poprawę pamięci naszego podopiecznego może być aktywność umysłowa, która polega na wprowadzeniu regularnego wysiłku umysłowego do życia osób chorych. Jeśli nasz chory spędza dużo czasu przed telewizorem, warto zastąpić to czytaniem książki, rozwiązywaniem krzyżówek czy poprzez prace kreatywne, takie jak malowanie, wyklejanie, szydełkowanie czy wycinanie elementów z gazet. W ten sposób osoby chore będą musiały angażować bardziej swój mózg, przez co ich zdolności pamięciowe ulegną poprawie.

Odpowiedni styl życia

Opieka nad starszymi to zadanie, które wymaga pełnego zaangażowania. Opiekunka musi zadbać o kondycję i zdrowie pacjenta, a podstawą jego dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania jest odpowiednio zbilansowana dieta, dostosowana do potrzeb. Dzięki niej senior nie tylko będzie czuł się lepiej, ale również będzie cieszył się lepszą koncentracją czy nastrojem.

Wprowadzenie do diety seniora produktów takich jak ryby, owoce czy orzechy na pewno wpłynie korzystnie na jego umiejętności umysłowe. Jeśli zdrowie seniora pozwala na aktywność fizyczną, to jako opiekunowie powinniśmy mu ją zapewnić. Nawet drobny wysiłek fizyczny, taki jak spacer, ma bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie osoby chorej. Nie powinniśmy zapominać, aby osoba chora miała zapewnioną odpowiednią ilość nieprzerwanego snu.

Praca opiekunki w Niemczech to zajęcie na całą dobę. Zadaniem osób, zajmujących się zawodowo opieką nad seniorami jest dbanie o dobrą kondycję ich podopiecznych. Nawet proste ćwiczenia, takie jak powtarzanie słów czy rozwiązywanie krzyżówek potrafią przynieść zadowalające efekty w niwelowaniu problemów pamięciowych. Najważniejszym elementem opieki jest regularność ćwiczeń i ich częstotliwość. Aby nasze działania przynosiły skutki, powinniśmy angażować seniora codziennie.