Stalin po pokonaniu Hitlera postanowił uczynić ze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich mocarstwo. A skoro mocarstwo, to takie, w którym znajdują się wieżowce na miarę wieżowców amerykańskich. W efekcie powstało w ZSRR i w bloku państw wschodnich dwanaście socrealistycznych wysokościowców określanych jako 12 Sióstr Stalina – 7 znajduje się w Moskwie, a 5 poza nią. Oto przegląd 12 socrealistycznych wieżowców:

Hotel Ukraina

Hotel Leningradskaja znajduje się w Moskwie, w Rosji. Postawiony został w 1957 roku według projektu Arkadego Mordwinowa i Wiaczesława Ołtarzewskiego, a jego wysokość wynosi 198 metrów. Obiekt odgrywa rolę hotelu. To jedna z Siedmiu Sióstr Stalina w Moskwie.

Hotel Leningradskaja

Hotel Leningradskaja znajduje się w Moskwie, w Rosji. Postawiony został w 1954 roku według projektu Leonida Poliakowa, a jego wysokość wynosi 136 metrów. Obiekt przejął Hotel Hilton. To jedna z Siedmiu Sióstr Stalina w Moskwie.

Dom na Kotielniczeskoj Nabierieżnoj

Dom na Kotielniczeskoj Nabierieżnoj znajduje się w Moskwie, w Rosji. Postawiony został w 1948 roku według projektu Dimitrija Czeczulina i Andrieja Rostkowskiego, a jego wysokość wynosi 176 metrów. W obiekcie planowano urządzić luksusowe apartamentowce, ostatecznie jednak urządzono komunalne mieszkania, a także restauracje, sklepy i kino Iluzjon. To jedna z Siedmiu Sióstr Stalina w Moskwie.

Dom na Kudrinskoj Płoszczadi

Dom na Kudrinskoj Płoszczadi znajduje się w Moskwie, w Rosji. Postawiono go w 1954 roku według projektu Posokhina i Mdojantsa, a jego wysokość wynosi 156 metrów.  W obiekcie mieszkają głównie urzędnicy państwowi. To jedna z Siedmiu Sióstr Stalina w Moskwie.

Hotel Ukraina

Hotel Ukraina znajduje się w Kijowie, na Ukrainie. Postawiony został w 1961 roku. Zaprojektował go architekt Anatoly Dobrovolsky. Jego wysokość wynosi 66 metrów. Jak sama nazwa wskazuje, obiekt spełnia funkcję hotelową. To jedna z Pięciu Sióstr Stalina poza Moskwą.

Dom Wolnej Prasy

Dom Wolnej Prasy znajduje się w Bukareszcie, w Rumunii. Postawiony został w 1956 roku, według projektu Hoira Maicu, a jego wysokość wynosi 104 metry. Początkowo stanowił siedzibę prasy komunistycznej, a obecnie wolnej prasy. To jedna z Pięciu Sióstr Stalina poza Moskwą.

Hotel Drużba

Hotel Drużba znajduje się w Pradze, w Czechach. Postawiony został w 1954 roku według projektu Františka Jeřábka, a jego wysokość wynosi 88 metrów. Początkowo odgrywał rolę siedziby ministerstwa obrony, obecnie służy jako hotel. To jedna z Pięciu Sióstr Stalina poza Moskwą.