Ziemia to piękne miejsce, a na jej piękno składa się zarówno natura, jak też kultura. Docenia je Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO, stanowiąca listę miejsc i obiektów o wyjątkowej powszechnej wartości, którą prowadzi wyspecjalizowana sekcja Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oto 10 zjawiskowych miejsc na niebieskim globie, uwzględnionych przez UNESCO:

Taj Mahal

Taj Mahal nazywa się świątynią miłości, a wszystko przez to w jakich okolicznościach została ona wzniesiona w siedemnastym stuleciu. Szahdżahan, cesarz indyjski z Dynastii Wielkich Mongołów, kazał postawić ją dla swojej żony, Mumatz Mahal, która zmarła rodząc jego czternaste dziecko. Wykonany z marmuru Taj Mahal nieustannie zachwyca swoją architekturą, co potwierdza fakt, iż okrzyknięto go jednym z Siedmiu Nowych Cudów Świata. Taj Mahal znajduje się Indiach, a dokładnie w Agrze, niedaleko Delhi, natomiast na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się od roku 1983.

Stonehenge

Stonehenge to jedna z najsłynniejszych budowli na Ziemi, której wysoka ranga wynika z faktu, iż pochodzi z zamierzchłych epok neolitu i brązu. Stonehenge postawione zostało jako kromlech, czyli okrąg z ustawionych pionowo kamieni. Budowla prawdopodobnie wiązała się z panującymi wówczas kultami Słońca mężczyznę i Księżyca. Stonehenge znajdujący się na terenach Wielkiej Brytanii, a dokładnie Anglii, Stonehenge figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1986 roku.

 

Bazylika św. Piotra Apostoła na Watykanie

Bazylika św. Piotra Apostoła to jedna z czterech bazylik papieskich obok Bazyliki św. Pawła Apostoła za Murami, Bazyliki św. Jana na Lateranie oraz Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Stanowi serce chrześcijaństwa/katolicyzmu. Budowla, za którą odpowiadali najwięksi italscy artyści i rzemieślnicy, powstała w szesnastym wieku, a jej budowę zlecił papież Juliusz II. Zastąpiła ona usytuowaną w jej miejscu bazylikę postawioną za czasów cesarza Konstantyna Wielkiego. Mieści wiele cennych dzieł, a także groby wielkich papieży, w tym św. Piotra. Mieszcząca się we Włoszech Bazylika św. Piotra Apostoła na Watykanie, wraz z Historycznym Centrum Rzymu, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1980 roku.

Bazylika św. Pawła Apostoła za Murami

Bazylika św. Pawła Apostoła to jedna z czterech bazylik papieskich obok: Bazyliki św. Piotra na Watykanie, Bazyliki św. Jana na Lateranie oraz Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Wlicza się w poczet najważniejszych obiektów sakralnych na świecie. Obiekt zbudowano w czwartym wieku za czasów rządów cesarzy Teodozjusza I, Arkadiusza i Walentyniana II, jednak w związku z wielkim pożarem, została odbudowana na nowo w wieku dziewiętnastym. Mieści wiele cennych dzieł, w tym grób św. Pawła. Usytuowana we Włoszech Bazylika św. Pawła za Murami, wraz z Historycznym Centrum Rzymu, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1980 roku.

Memfis

Miasto Memfis słynie z pasa liczących po dziesięć tysięcy lat piramid ciągnących się od Gizy do Dahszur. Wśród najsłynniejszych piramid wymienia się: Piramidę Cheopsa, Piramidę Mykerinosa i Piramidę Chefrena. Ponadto z Piramidą Chefrena sąsiaduje Wielki Sfinks, czyli posąg rodem z okresu monolitu. Piramidy i Wielki Sfinks stanowią nekropolię egipskich faraonów. Według legend jednak kompleks piramid to mapa nieba, a sfinks odwzorowuje w niej gwiazdozbiór lwa. Według innych legend natomiast pod sfinksem znajduje się tajemna wiedza Atlantów. Usytuowane na ziemiach Egiptu Memfis z nekropolią piramidową figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1979 roku.