Ziemia to piękne miejsce, a na jej piękno składa się zarówno natura, jak też kultura. Docenia je Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO, stanowiąca listę miejsc i obiektów o wyjątkowej powszechnej wartości, którą prowadzi wyspecjalizowana sekcja Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oto 10 zjawiskowych miejsc na niebieskim globie, uwzględnionych przez UNESCO:
Le Mont Saint Michel
Le Mont Saint Michel, czyli Wzgórze Świętego Michała Archanioła, to skalista wyspa połączona z kontynentem niemal dwukilometrową groblą. Wyspa słynie z opactwa, które zostało na niej wzniesione w dziesiątym stuleciu. Zaczęło się od wizji św. Auberta, któremu objawił się Michał Archanioł nakazując mu budowę obiektu sakralnego na skale. Podczas budowy podobno dokonywały się cuda, na przykład w postaci wyznaczania przez poranną rosę architektonicznego zarysu fundamentów. Przez stulecia opactwo zakonu benedyktynów wciąż się rozbudowywało, a wokół niego powstało miasteczko, między innymi z kaplicą św. Marcina. Obecnie klasztor stanowi siedzibę Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Monumentalne Le Mont Saint Michel stoi w Normandii, na terenie Francji – na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się od 1979 roku.
Santiago de Compostela
Santiago de Compostela to urokliwe miasteczko finalizujące tzw. Drogę św. Jakuba – popularny szlak wycieczkowo-pielgrzymkowy. Na zabytkowy zespół Santiago de Compostela składają się między innymi: klasztory, kościoły, pałace i katedra. Romańska katedra Santiago de Compostela, z elementami architektury gotyku i baroku, znajduje się dokładnie pod grobem św. Jakuba – jednego z dwunastu Apostołów. Zabytkowe Santiago de Compostela stoi w Galicji, na terenie Hiszpanii – na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się od 1985 roku.
Partenon na Akropolu
Partenon to jedna z kilku zabytkowych budowli na wapiennym wzgórzu zwanym Akropolem, gdzie mieszczą się też Świątynia Erechtejon, Świątynia Ateny Nike, Propyleje oraz Pinakoteka. Partenon postawiono jako budowlę świątynną dla bogini mądrości i dziewicy – Ateny. Zrobiono to w piątym wieku przed naszą erą. Charakteryzuje się szeregiem kolumn w stylu doryckim. Choć przez stulecia Partenon uległ wielu zniszczeniom, wciąż zachwyca i stanowi cel wielu wycieczek. Usytuowany w Grecji Akropol oraz Partenon znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1987 roku.
Koloseum w Rzymie
Rzym obfituje w zabytki, ale Koloseum to zabytek nad zabytkami. Koloseum postawiono jako Amfiteatr Cesarzy z Dynastii Flawiuszów. Zrobiono to w pierwszym wieku naszej ery. Cechuje się eliptycznym kształtem. Mimo niejednokrotnej zagłady, Koloseum przetrwało i ciągle przyciąga turystów. Usytuowane we Włoszech Koloseum znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1980 roku.
Hala Stulecia
Dzieło, a raczej arcydzieło doby modernizmu. Hala Stulecia narodziła w dwudziestym stuleciu jako rotundowy obiekt widowiskowo-wystawowy. Stało się to w związku z organizowaną Wystawą Stulecia na setną rocznicę Odezwy Cesarza Fryderyka Wilhelma III do Narodu. Od tamtej pory w Hali Stulecia odbywają się wielkie imprezy kulturalne i sportowe. Wśród najważniejszych wylicza się: Wystawę Ziem Odzyskanych, Mistrzostwa Europy w Piłce Koszykowej, Światowy Kongres Intelektualistów, Światowy Kongres Eucharystyczny. Hala Stulecia to obiekt przełomowy, bo jako pierwszy wykonany z konstrukcji żelbetonowej w tak sporym stopniu, a ponadto posiadający wówczas największą kopułę na świecie i największy instrument organowy na świecie. Hala Stulecia stoi we Wrocławiu, nadodrzańskim mieście należącym dawniej do Czech, do Niemiec, a obecnie d0 Polski – na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się od 2006 roku.