We Wrocławiu panuje eklektyzm architektoniczny. Na ulicach spotka się style: romański, gotycki, renesansowy, manierystyczny, barokowy, rokokowy, klasycystyczny, historyczny, secesyjny, modernistyczny oraz postmodernistyczny. Oto dziesięć obiektów w nadodrzańskiej metropolii, które pod względem architektury okazały się przełomowe dla naszych, współczesnych czasów:
Sky Tower
Sky Tower znajduje się przy ul. Powstańców Śląskich – na Południu we Wrocławiu. Postawiony został w 2012 roku. Zaprojektował go Dariusz Dziubiński. Odznacza się architekturą postmodernistyczną.
Sky Tower mierzy 215 metrów, a do dachu 206 metrów. Wysokość mierzona do dachu czyni go na chwilę obecną najwyższym budynkiem nie tylko w mieście, w województwie i w kraju, ale również w Europie Środkowej, jeśli uzna się za nią kraje Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Najwyższy budynek w mieście, czyli Sky Tower, stoi na miejscu dawnego najwyższego budynku w mieście, czyli Poltegoru.
Most Rędziński
Most Rędziński znajduje się na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia – na Rędzinie we Wrocławiu. Postawiony został w 2012 roku. Zaprojektował go Jan Biliszczuk. Odznacza się architekturą postmodernistyczną.
Powieszony nad Odrą Most Rędziński stanowi fragment Autostradowej Obwodnicy we Wrocławiu. Jego powierzchnia wynosi 70,000 metrów kwadratowych, co czyni go największym mostem żelbetonowym na świecie. Za sprawą 122 metrów wysokości, zajmuje drugie miejsce pod względem wysokości wrocławskich obiektów, pierwsze zajmuje natomiast liczący 215 metrów Sky Tower.
Urząd Pocztowy z Muzeum Poczty i Telekomunikacji
Urząd Pocztowy znajduje się przy ul. Krasińskiego – na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Postawiony został w 1929 roku. Zaprojektował go Lothar Neumann. Odznacza się architekturą modernistyczną.
43 metry wysokości sprawiły, że Urząd Pocztowy zyskał miano pierwszego wieżowca nie tylko we Wrocławiu, ale również w Niemczech, bo Wrocław znajdował się wówczas w granicach niemieckich. W obiekcie oprócz Urzędu Pocztowego znajduje się również Muzeum Poczty i Telekomunikacji.
OVO
OVO znajduje się przy ul. Podwale – na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Postawiony został w 2016 roku. Zaprojektował go Asaf Gottesman. Odznacza się architekturą postmodernistyczną.
Okrągły kształt obiektu, a także pokrycie go corianem, niebrudzącym się materiałem z minerałów i żywicy akrylowej, czynią go niebanalnym i unikatowym na skalę europejską. W obiekcie znajduje się przede wszystkim hotel.
Kościół Ducha Świętego
Kościół Ducha Świętego znajduje się przy ul. Bardzkiej, nieopodal al. Armii Krajowej – na Gaju we Wrocławiu. Postawiony zostawał w roku 1979. Zaprojektowali go Waldemar Wawrzyniak, Wojciech Święcicki, Jerzy Wojnarowicz oraz Tadeusz Zipser. Odznacza się architekturą modernistyczną.
To pierwszy kościół, który stanął we Wrocławiu po 1945 roku. Jako jedyny obiekt we Wrocławiu obrazuje architekturą organiczną, która poprzez plastyczność i żywiołowość naśladuje w kulturze naturę. Jednocześnie projekt licznie nawiązuje do patrona parafii, czyli Ducha Świętego.
Więcej o Wrocławiu na Vox Vratislaviensia…