Koty są takie jak ludzie, każdy z nich jest inny. Duże, małe, spokojne, lubiące pieszczoty albo preferujące samotność i własne towarzystwo. Występuje około stu ras kotów, ale bardzo wielu właścicieli ma pod opieką zwykłego dachowca. Można je przygarnąć z ulicy lub adoptować. Te koty mają mniejsze skłonności do chorowania, są równie piękne i kochane, jak te z rodowodem. Jednak niektórzy chcą mieć w domu rasowego pupila. Zobaczmy zatem, jakie są najpopularniejsze rasy wśród kotów.

Kot sfinks

Jeden z najbardziej znany kotów na świecie. Rozpoznawalny jest głównie ze względu na brak sierści. Nazwa rasy została zaczerpnięta od egipskiego sfinksa, jednak koty wywodzą się z Kanady. Mają jasną i pomarszczoną skórę, która jest pokryta delikatnym meszkiem. Ich głowa jest trójkątna, charakterystyczne są także duże, odstające uszy. Wyróżniają się aktywnością i sprawnością, są również bardzo towarzyskie. Źle znoszą nagłe zmiany temperatury. 

Kot norweski leśny

Ta kocia rasa wytworzyła się naturalnie. Nazwa tych silnych kotów wskazuje, że wywodzą się z Norwegii. Są duże i mocno zbudowane, mogą osiągnąć wagę nawet do 8 kilogramów. Mają duże oczy, które są lekko skośne i głęboko osadzone. Ich długa i puszysta sierść jest kolejną cechą rozpoznawczą, która przypomina grzywę lwa. Koty norweskie leśne lubią się wspinać, dlatego warto zainwestować w wytrzymały, podwieszany drapak od https://cotec.pet/.

Kot perski

Koty perskie są reprezentantami długiego futra. Są średniej wielkości, ale ich długie włosie nadaje im objętości. Pochodzą z Iranu. Mają charakterystyczne, spłaszczone pyszczki. Koty perskie są bardzo towarzyskie, przyjacielskie, dlatego mogą przebywać z dziećmi. Lubią aktywność i zabawy, natomiast nie przepadają za wspinaczkami.

Kot brytyjski

Koty pochodzące z Wielkiej Brytanii są popularne w Polskich domach. Charakteryzują się krótkim, lecz bardzo gęstym włosiem, które zazwyczaj wpada w odcienie zimnej szarości. Koty brytyjskie są umięśnione, ale bardzo łagodne w usposobieniu. Są spokojne i zrównoważone oraz oddane swojemu właścicielowi. To idealny kot dla rodzin z dziećmi.

Maine Coon

Niektórzy miłośnicy kotów mówią na przedstawicieli tej rasy majkun albo mainkun. Koty te są duże i mają długie włosie. Ich sylwetka jest podłużna i muskularna. Futro Maine Coonów jest gładkie i bardzo gęste. Koty są przyjacielskie, lubią zwracać na siebie uwagę właściciela. Przywiązują się do miejsca i ludzi, dlatego będą oddanym towarzyszem każdego człowieka.

Kot bengalski

Te koty wyróżniają się na tle swoich kolegów i koleżanek z innych ras. Ich furo pokryte jest cętkami, które przypomina umaszczenie dzikich zwierząt. Podobieństwo do lamparta widać również w chętnej aktywności oraz skłonności do zabawy. Rasa tych silnych i dobrze umięśnionych kotów powstała w USA przy udziale człowieka. Koty bengalskie będą najlepszym przyjacielem dla ludzi, którzy tak, jak one, uwielbiają ruch i dobrą zabawę.

Kot syjamski

Koty mogą osiągnąć około 5 kilogramów masy ciała, są uważane za średniej wielkości zwierzęta. Koty syjamskie są pełne gracji, mają krótką sierść i charakteryzują się bardzo dużymi uszami. Te koty są towarzyskie i przyjaźnie nastawione do ludzi. Nie lubią samotności, dlatego należy wziąć tę cechę pod uwagę, gdy chce się przygarnąć pupila tej rasy.

Kot syberyjski

Koty te pochodzą z Rosji, a ich rasa powstała naturalnie. Z wyglądu jest dużym kotem, dobrze zbudowanym i silnym. Ma półdługą sierść, która nadaje mu elegancji. Jako kot leśny bardzo lubi zabawy, wspinaczki i czas spędzony na świeżym powietrzu. Mają przyjazny charakter i są ciekawskie.

Kot Ragdoll

Duży kot ze Stanów Zjednoczonych. Jest umięśniony i może osiągnąć aż 9 kilogramów. Koty Ragdoll mają jasne umaszczenie i piękne błękitne oczy. Zwierzęta te są również terapeutami osób z niepełnosprawnościami. Biorąc tego kota na ręce, jego ciało wiotczeje i pozwala na zabawę. Ich cechy charakteru również wpływają na owocną współpracę, bowiem koty te są cierpliwe i spokojne.

Kot rosyjski niebieski

Kot pochodzi z Rosji. Wyróżnia się sierścią, która wpada w odcienie niebieskiego. Osiąga średnią wielkość. Są to koty krótkowłose, ich furto jest gęste, lśniące i puszyste. Te koty są lojalne, przywiązują się do swoich opiekunów.

Te kocie rasy są najbardziej popularne, lecz nie możemy zapominać, że jest ich ponad 100. Mimo uroków kotów z rodowodem, każdy kot jest piękny i zasługuje na naszą miłość.