Polacy uwielbiają teleturnieje, dlatego wiele z nich osiąga ogromną oglądalność i zajmuje stałe miejsce w telewizyjnych ramówkach. Nawet te, które już nie są emitowane, nadal istnieją w pamięci widzów.

10. „Wielka Gra”

wielka gra

Ten najstarszy i najdłużej, bo od 1962 do 2006 r., emitowany przez polską telewizję teleturniej prowadzony był przez Stanisławę Ryster. Sprawdzał wiedzę specjalistyczną z dziedziny, z której gracz musiał się przygotować.

9. „Koło Fortuny”

kolo fortuny

To najważniejszy teleturniej okresu transformacji – oglądali go wszyscy, którzy posiadali telewizor. Nadawany był przez TVP2 od 1992 do 1998 r. i od 2007 do 2009 r. Pierwszym i najbardziej znanym prowadzącym był Wojciech Pijanowski.

8. „Miliard w rozumie”

miliard w rozumie

Teleturniej opracowany był w Wydawnictwie Naukowym PWN i emitowany w TVP1 od 1993 do 2005 r., prowadzącym był Janusz Weiss, a główną nagrodą – 100 tys. zł.

7. „Va banque”

vabanque

Teleturniej emitowany był na TVP2 w l. 1996-2003 i prowadzony przez Kazimierza Kaczora. Uczestnicy na zadawane pytania sformułowane jako zdanie oznajmujące musieli odpowiadać pytaniami.

6. „Awantura o kasę”

Awantura o kase

To jeden z najlepszych teleturniejów Polsatu. Prowadzony był przez Krzysztofa Ibisza i emitowany w l. 2002-2005. Gracze byli podzieleni na czteroosobowe drużyny, które licytowały między sobą pytania z wylosowanej dziedziny.

5. „Milionerzy”

milionerzy

Teleturniej prowadzony prze Huberta Urbańskiego był emitowany w TVN w l. 1999-2003 oraz 2008-2011 i cieszył się ogromną popularnością. Główną nagrodą był 1 mln zł. W trakcie gry zawodnik mógł skorzystać z „kół ratunkowych”.

4. „Postaw na milion”

postaw na milion

To program dość nowy – emitowany jest przez TVP2 od 2011 r. Prowadzącym jest aktor Łukasz Nowicki. Gra polega na obstawianiu przez zawodników właściwych ich zdaniem odpowiedzi.

3. „Jeden z dziesięciu”

1 z 10

Program emitowany jest od 1994 r. przez TVP2, a jego prowadzącym od początku jest Tadeusz Sznuk. To chyba jedyny obecnie teleturniej typowo „wiedzowy”, w którym zawodnicy muszą wykazać się znajomością wielu dziedzin.

2. „Familiada”

scena z: Karol Strasburger SK: , , fot. Niemiec/AKPA

To drugi w rankingu popularności polski teleturniej. Emitowany jest również od 1994 r. w TVP2, a jego gospodarzem jest niezmiennie Karol Strasburger, uwielbiany przez widzów za swoje dowcipy.

1. „Jaka to melodia?”

jaka to melodia

Ten teleturniej TVP1 prowadzony przez Roberta Janowskiego od lat cieszy się największą popularnością. Średnia oglądalność programu wynosi ok. 2,32 mln widzów.

Teleturnieje nie tylko zapewniają rozrywkę, ale też dają możliwość sprawdzenia swojej wiedzy. Stąd bierze się ich wielka popularność. A jaki jest Twój ulubiony teleturniej?